Pracovní oděvy a pomůcky pro zahrádkáře a kutily

Zatímco v zaměstnání považujeme ochranný pracovní oděv za samozřejmost, doma na to už tolik nehledíme, a to je chyba! Mnoho úrazů se stává právě v soukromí při práci kolem domu.

K základním pracovním pomůckám patří: ochranný pracovní oděv, rukavice, brýle a kvalitní obuv.

hobby-prace

Obuv a rukavice

V dnešní době se člověk při výběru nepromokavé obuvi na práci na zahradě nemusí omezovat pouze na holínky. K dostání jsou nejrůznější typy nepromokavých bot, například i kotníčkové a snadno nazouvací. Ty jsou vhodné pro práci na záhonech, ale na těžkou práci jsou vhodné kvalitní pevné boty s protiskluzovou podrážkou, někdy i s kovovou špičkou. Potřebujete-li speciální pracovní obuv pro určitý druh práce, je nejlepší se poradit s prodejcem. Můžete potřebovat například obuv protipořezovou, antistatickou či chemicky nebo tepelně odolnou. Ze značek můžeme doporučit například pracovní obuv značky Panda.

cerva-foto-2_-_kopie

Další velmi důležitou výbavou jsou rukavice, ty nás chrání před mozoly a puchýři, někdy i před větším poraněním. Existuje mnoho druhů a je potřeba vybírat podle účelu, ke kterému budou sloužit. Například na pletí jsou ideální tenké nepromokavé rukavice s protiskluzovou úpravou, ale při péči o růže nebo jiné rostliny s trním oceníte pevnější rukavice, které vás ochrání před poraněním. Speciální rukavice jsou potřeba na práci s chemikáliemi, jako jsou postřiky či bazénová chemie. Obvykle mají povrch z PVC materiálu. Při práci s chemikáliemi jsou vhodnou výbavou také brýle, někdy i respirátor. Chystáte-li se pracovat s křovinořezem nebo motorovou pilou, oceníte antivibrační rukavice. Při práci s ostrými předměty se hodí silné rukavice speciálně vyztužené proti proříznutí. Někdy vám postačí bavlněné rukavice s výztuží na dlani. Vždy si můžete nechat poradit od prodejce, který vám doporučí vhodný typ právě pro práci, na kterou se chystáte. Doporučit můžeme například pracovní rukavice značky Ardon.

zahrada

Pracovní oblečení a ochrana hlavy

Úplným základem, jak pro práci na zahradě, tak pro práci na stavbě,jsou pracovní oděvy. Oděv by vám měl dobře padnout, abyste se v něm cítili pohodlně. Ochrání vás před ušpiněním a v některých případech i před zraněním. V dnešní době jsou kromě klasických modrých montérek na výběr oděvy nejrůznějších barev a střihů. Pracovní oděvy vybíráme podle typu práce, ke kterému budou sloužit. Na výběr jsou lehké montérky i kraťasy, košile, bundy, kombinézy, pláště, mikiny, trička, pro ženy i sukně či zástěry s mnoha praktickými kapsami. Obvykle jsou opatřeny zesílením ve více namáhaných částech oděvu, jako jsou kolena a sedací část.

Všechny pracovní oděvy mají specifické funkce, proto je třeba vybírat podle toho, k čemu budou sloužit. Často jsou vybaveny reflexními prvky, některé jsou nepromokavé, jiné větruodolné, protipořezové, nehořlavé, antistatické, zateplené apod.

K nejdůležitějšímu vybavení patří samozřejmě i ochranné helmy, které jsou také různého druhu.Na stavbu se hodí ochranná přilba, při prořezávání větví ochranná přilba se štítem. Mimo jiné nás chrání také před deštěm a proti slunci. V některých případech je vhodná i ochrana sluchu a respirátor.

Ochrana zraku a sluchu

Brýle či štíty nás chrání před vniknutím cizího předmětu do oka, proto jsou velmi důležitou pomůckou i při práci na zahradě, zejména při prořezávání, činnostech, při kterých se práší apod. Naprostou samozřejmostí jsou při práci s motorovou pilou nebo svářečkou. Při některých činnostech se využívají svářecí kukly. Vodné je i používáníslunečních brýlí, které chrání náš zrak před škodlivým UV zářením.

Důležité je chránit také sluch, neplatí to jen pro velké firmy, ale i malé dílny. Často se využívají špunty do uší nebo pracovní sluchadla.

Nehazardujte se svým zdravím a pořiďte si kvalitní pracovní oděvy a další ochranné pracovní pomůcky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.