Kalifornské žížaly: Co vše o nich víme

Kalifornské žížaly

Úrodná půda je snem většiny lidí. Není se divu, jelikož jen v kvalitním substrátu budou růst jak okrasné, tak i užitkové rostliny. Jen tak ale takovéhoto půdního podkladu nedosáhnete. Zapotřebí jsou k němu žížaly, jež půdu dokonale prokypří. Výbornou volbou jsou zejména dnes poměrně moderní a hojně skloňované kalifornské žížaly, které se umí proměnit prakticky všechno, co dokážou pozřít, v kvalitní humus. Zejména odpad z kuchyně jim opravdu chutná a krásná zemina na sebe nenechá dlouho čekat.

Kalifornská, nebo hnojní žížala?

Vybrat si fakticky můžete ze dvou základních druhů žížal. Jedná se o kalifornské a hnojní žížaly. Kalifornské jsou pochopitelně nepůvodní a mají vynikající vlastnosti. Za krátkou dobu zpracují obrovské množství hmoty. Množí se navíc extrémním tempem. Své celkové množství umí zdvojnásobit do pouhých 14 dnů, což je úctyhodný výkon. Ve srovnání s našimi druhy jsou flexibilnější pro život v bytu i v kompostéru. Žížala hnojní je klasicky přítomna ve většině rumišť a kompostů. Její množení je ovšem pomalejší stejně jako práce.

Vermikompostér na žížaly

Chov žížal na zahradě, čili jakýsi žížalí kompost je dnes u mnohých z nás jakousi samozřejmostí. Dodržovat je pouze v takovém kompostéru dostatečnou vlhkost. Z jedné hrsti materiálu musíte prakticky pokaždé vymačkat určité množství kapek, aby byl kompostér funkční. Opačný případ není také ideální, jelikož žížaly budou před velkou vodou prchat. Odpad by se měl vrstvit do pásů o šířce cca 3 metry a výšce 1 metr.

Správná teplota jako klíč k úspěchu

Velmi důležité je pro jakýkoli kompostér správné udržování potřebné teploty. Žížaly snesou teplotu sahající maximálně na nějakých 40 stupňů Celsia. Optimální teplota se pohybuje okolo 30 stupňů Celsia. Teploměr nepotřebujete. Když dáte do půdy ruku, měli byste cítit poměrně příjemné teplo, nicméně půda nesmí pálit. Bude-li žížalám v půdě dobře, stoprocentně neutečou!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.