pivonka1

Pozdně kvetoucí pivoňky se vyplatí ještě vyživit

Chcete si zahradu rozzářit množstvím květů těchto nádherných rostlin? Pak jim věnujte tu správnou péči. Důležité je zejména hnojení. U pivoněk byste ho měli stihnout ještě předtím, než se jim nalijí poupata. Ovšem nic nezkazíte ani s trochu pozdější aplikací.

U našich babiček se na zahrádkách vyskytovala nejčastěji pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa), případně i nádherně kvetoucí pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), leckdy s vonnými květy. Moderní nabídka odrůd je však mnohem pestřejší. Zaujmout vás tak může i pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia) nebo třeba pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora) apod. Všechny však naštěstí vyžadují velmi podobnou péči.

Foto: Pixabay

Pohnojte pivoňky tak, aby kvetly dlouho a nádherně

Většinou rostliny hnojíme proto, aby nasadily co nejvíce poupat. Ovšem u pivoněk má správná výživa i další přesah. Květy budou totiž výraznější co do barev a dokonce většinou na stoncích i déle vydrží. Odolají nepříznivému počasí a ty vonné získají ještě pronikavější aroma. A jak vypadá správný návod na hnojení pivoněk? Připravte si:

  • 20 gramů dusičnanu amonného,
  • 20 gramů síranu draselného
  • a 20 gramů superfosfátu.

Tuto směs rozmíchejte v deseti litrech dešťové vody. Pokud svou zásobárnu nemáte, klidně použijte tu kohoutkovou, ale nechte ji alespoň 24 hodin odstát – to kvůli vyprchání chlóru.

Další tipy pro péči o pivoňky

A na co si ještě dát pozor? Především na to, že mladé keře je vhodné trochu přistínit. Dbejte i na dostatečnou zálivku, kterou můžete podpořit rozhozením vhodného mulče v okolí pivoněk. Na podzim pak nezapomeňte kořeny přihrnout kvalitním kompostem. Bohatě se vám to všechno vyplatí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pivonka-na-zahrade-nemuze-chybet, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/pivonky-symbol-venkovske-zahrady/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *