Ruj vlasatá

Ruj vlasatá: pěstování krok za krokem

Ruj vlasatá je velice zajímavá rostlina, která dokáže přidat do každé zahrady zajímavou strukturu. Její květy totiž skutečně připomínají vlasy. Latinský název rostliny zní Cotinus coggygria a mnozí ji považují za jednu z nejkrásnějších rostlin. Často je k vidění v parcích a vzhledem k tomu, že její pěstování není problematické, můžete ji pěstovat i doma. Zvládne to i začínající zahradník.

Jak vlastně vypadá?

Ruj vlasatá je dřevina, která roste ve formě keře. Je to rostlina odolná, nejčastěji ji můžeme najít na jihovýchodě Evropy nebo jihozápadě Asie. Koruna keře může dosáhnout do výšky až 5 m. Atraktivní je už svými listy, které jsou kulaté a zelené. Na podzim se zbarvují do oranžové, červené až hnědé barvy. Vrchol rostliny je pokryt malým povlakem „vlasů“, nejčastěji zbarvených do růžova.

Nenáročná rostlina

Vzhledem k tomu, že ruj vlasatá je poměrně přizpůsobivá rostlina, která nemá žádné speciální požadavky na pěstování, je to rostlina vhodná i do náročnějších terénů nebo pro „línější“ zahradníky. Vyroste v téměř jakékoli poloze. Ideální je pro ni propustný vápenatý podklad. Rostlina vám promine období sucha. O její zálivku se tedy starat nemusíte. Je odolná i vůči mrazu, takže na zimu nemusíte chránit kmen ani kořeny rostliny. Co se týče chorob, tak i z tohoto hlediska se rostlina jeví bezproblémově. Nemoci se vyskytují jen velice málo často.

Řez rostliny

Snad jediná péče, která je pro rostlinu vhodná, je prořezávání, kterým odstraníte suché a poškozené části rostliny. Snažte se ale zaměřit opravdu jen na ty poškozené části, protože ruj netoleruje příliš velké prořezávání. Řez pro dosažení určitého vzhledu není vhodný. Pokud bychom odstranili příliš mnoho částí rostliny, mohlo by to mít za následek horší kvetení. Vzhledem k rozsáhlému kořenovému systému je dobré si umístění této rostliny dobře promyslet. Pozdější přesunování již nebude možné.

Zdroj: https://poradnikogrodniczy.pl/perukowiec-podolski-uprawa-odmiany-rozmnazanie.php

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *