Použijte květy kozlíku lékařského: i ony mohou být užitečné

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je uznávaná bylinka, která má široké použití v léčitelství. Pro tyto účely se sbírá kořen, ale také květy kozlíku mohou mít zajímavé využití. Ty mají bílou barvu, nebo se vyskytují kdekoli v odstínu mezi bílou a růžovou. Pokud tyto květy nesesbíráme, pak z nich rostlina začne produkovat semena. Odstranit květy je vhodné také v případě, že nechcete, aby se kozlík vaší zahradou dále šířil. Přece jen, je to rostlina sice užitečná, ale může dorůst do výšky až 1,5 metru a vytvořit velký trs.

K čemu jsou květy kozlíku lékařského?

Zatímco kořeny se používají na nespavost a stres, využití květů tak trochu pokulhává. Pokud jste je ale někdy zažili, víte, že nádherně voní. Tak trochu jako vanilka. Květy se objevují během léta. Růžové květy kozlíku tradičně symbolizují štěstí a radost, zatímco bílé květy symbolizují čistotu. Vypadají hezky, ale mají také praktické využití? Odpověď je, že ano (uvedeme níže). Rostlina se velmi snadno šíří, takže si dejte pozor, aby vám nezaplavila celou zahradu!

Kozlík lékařský

Foto: Pixabay

Pro opylovače

Včely, motýly a další opylovači jsou ve vaší zahradě zapotřebí. Pokud je chcete přilákat do své zahrady, můžete použít skupinu rostlin, která je extrémně přitahuje. Jednou z nich je právě kozlík lékařský. Pokud na rostlině necháte květy, můžete sbírat její semena a příští jaro je zasít a získat tak větší množství rostlin, které přilákají včely.

Květinová výzdoba

Květy kozlíku lékařského jsou velmi hezké a mají zajímavou strukturu, která se skvěle hodí do nejrůznějších květinových aranžmá. Krásně vypadá třeba s levandulí.

Sběr semen

Další možností, na co se květy hodí, je sběr semen kozlíku lékářského. Pak si můžete rostlinu snadno vysadit tam, kde ji chcete a tímto způsobem ji namnožit ve své zahradě (dalším způsobem množení je dělení trsů). Pro sběr semen kozlíku ponechejte na rostlině několik květů, dokud nezhnědnou. Pak je odstřihněte nůžkami a vložte do papírového sáčku. Po dvou týdnech na chladném a suchém místě budou vysušené. Pak je ze sáčku vyjměte a rozdrťte, aby se uvolnila semena. Semena kozlíku uložte v obálce, abyste je mohli zasadit v následujícím roce.

Zdroj:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-870/valerian

How To Use Valerian Flowers

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!