Potřebují houby ke svému růstu sluneční světlo? Zde je vysvětlení

Houba

Všechny rostliny potřebují ke svému růstu určité množství světla nebo slunečního záření. Právě díky dostatečnému množství světla může docházet ke spoustě procesů v rostlinách, které jsou nezbytné k jejich existenci. Vztáhnout toto tvrzení ale na všechno, co roste, by mohlo být chybou. Existují totiž také rostliny, které mohou existovat i ve tmě. Patří sem houby – ale ne úplně všechny houby. Některé houby totiž alespoň určité množství světla ke svému životu potřebují. Typicky se jedná o houby, které jsou jedlé a sbíráme je.

Rostou houby i ve tmě?

Pro houby to ale neplatí, protože ony nepotřebují proces fotosyntézy ke svému životu. K fotosyntéze je třeba, aby rostlina obsahovala chlorofyl – a ten houby rozhodně nemají. Takové houby, které porostou i ve tmě a sluneční světlo vůbec nepotřebují, nazýváme saprofytické houby. Takové houby produkují spory na povrchu svých klobouků. Ke svému růstu obvykle potřebují mrtvou nebo rozkládající se hmotu.

Muchomůrka

Foto: Pixabay

Rostlinná struktura hub

Houby mají sice rostlinnou strukturu, rozhodně je ale neřadíme mezi klasické rostliny. Neprocházejí totiž procesem fotosyntézy a mohou růst i za velmi omezeného slunečního světla. Obecně lze říci, že houby ke svému růstu světlo nepotřebují. Dokážou totiž přežít ve tmě. Světlo ale některé houby potřebují k tomu, aby se mohli množit nebo dozrát. Stačí jen několik hodin slunečního světla denně, a to i tlumeného.

Houby, které světlo potřebují

Většina hub tedy poroste i za velmi omezeného světla. Existují ale i takové houby, které ke svému životu potřebují sluneční záření, a to ve zvýšené míře. Mezi ně patří například límcovka vrásčitoprstenná (Stropharia Rugosoannulata), hnojník obecný (Coprinus Comatus), či pečárka dvouvýtrusá (Agaricus bisporus).

Zdroje info:

https://temata.rozhlas.cz/houby-7853434
https://flourishingplants.com/do-mushrooms-need-light-or-sunlight/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!