Postarejte se o jahodníky ještě před příchodem zimy

Jahodníky

Je nejvyšší čas věnovat pozornost těm rostlinám ve vaší zahradě, které potřebují chránit před mrazem. Tedy i o jahodníky. Podle odborníků vydrží jahodníky na stejném místě asi tři roky. Potom bychom měli zvolit jiné stanoviště. Aby ale plodili každý rok, je třeba se o ně náležitě postarat. A to nejenom v období, kdy plodí, ale právě také před zimou. Mráz jim totiž může být osudný.

Jahodníky očistíme

Záhony s jahodníky zbavíme veškerého plevele. Odstraníme i ty jahody, které nestihnout dozrát, mohly by se totiž stát zdrojem nákazy. Zbavíme se veškerých listů jahodníků, které by mohli být napadené nějakou chorobou, jako je padlí (Podosphaera Pannosa) či plíseň šedá (Botrytis cinerea). Pokud jste to ještě neudělali, odstraňte i veškeré šlahouny (ty je dobré zasadit do poloviny srpna, aby přečkaly zimu venku). Dejte si pozor, ať při prořezávání nepoškodíte srdíčko rostliny.

Jahodníky

Foto: Pixabay

Jahodníky ocení mulčování

Vhodně zvolený mulč může fungovat jako ochrana před mrazem, ale také zajišťuje, aby nedocházelo k nadměrnému odpařování vody. Ke krčkům (srdíčku rostliny) můžete nahrnout více zeminy nebo kompost. Použít se dá i listí z ovocných stromů nebo třeba sláma. Pokud mají přijít opravdu velké mrazy (pod – 10 °C), je dobré záhon přikrýt chvojím a bílou netkanou textilií. Tu odstraníme na začátku jara, kdy už nízké teploty nehrozí, ale ještě předtím, než rostlina začne znovu rašit a obrůstat.

Hnojení a zálivka rostlin

Hnojení na zimu může některým připadat podivné, protože se má za to, že hnojiva stimulují k růstu. Pravdou je, že ne všechna. Hnojivo s nízkým obsahem dusíku, ale dobrým obsahem draslíku, fosforu a vápníku posiluje kořeny jahodníků. Se zálivkou pokračujte do té doby, než přijdou první mrazíky. Poté už nezaléváme.

Zdroje info:

https://plantura.garden/uk/fruits/strawberries/strawberry-plants-in-winter

https://www.dumazahrada.cz/clanek/zazimovani-jahodniku-20221025.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!