popenec: náhledové foto Pixabay

Popenec: Opomíjená bylinka, která roste všude

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je častým nevítaným hostem našich zahrad. Zamořuje trávníky a tvoří souvislé koberce, kterých se lze jen těžko zbavit. Málokdo ale ví, že je to také léčivá rostlina a chutná přísada do polévek. Navíc jej lze využít k zakrytí nevzhledných koutů skalky nebo jako netradiční převislou balkonovku.

Jak vypadá?

Popenec patří do čeledi hluchavkovitých a laik si jej může s hluchavkou snadno splést. Je ovšem menší, s fialovými trubicovitými květy a chlupatými lístky, které jsou velmi podobné listům břečťanu. Díky plazivým lodyhám se rychle rozrůstá a najít jej můžeme téměř všude, například podél cest nebo v okolí vodních toků. Je jednou z prvních kvetoucích bylin, fialové koberce jsou k vidění již během dubna a přetrvávají do poloviny léta.

Popenec

Popenec: foto Pixabay

Léčí i chutná

Spolu s kopřivou tvoří popenec dvojici v kuchyni přímo nepostradatelnou. Čerstvé lístky se výborně hodí do zeleninových polévek jako náhrada petrželky. Usušená nať zase doplní chuť pečeného či mletého masa. Popenec se díky vysokému obsahu vitamínu C, draslíku a silic hodí i do smoothie a pomůže při detoxikaci těla. Dále podporuje trávení a napomáhá správné funkci jater a žlučníku. Lze z něj vyrobit i sirup nebo takzvaný popencový med, který je skvělým pomocníkem při léčbě zánětů dýchacích cest, chřipky a nachlazení.

Chci jej pěstovat!

Není nic jednoduššího. Popenec je bylina téměř nesmrtelná, dařit se mu bude jak v truhlíku, tak na skalce, a navíc udělá parádu. Semínka se dají sehnat snadno, ale nejlíp uděláte, když si oddělíte část z volně rostoucí rostliny. Ovšem pozor! Rozrůstající se popenec je třeba hlídat a zastřihovat. Snadno začne bujet do takových rozměrů, že na skalce zadusí ostatní květiny. Při správné péči vás bude každý rok odměňovat záplavou svých fialových kvítků.

Popenec, náhledové foto: Pixabay

Zdroje info: http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=17
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/popenec-prave-kvete-bylinka-co-pomuze-s-chripkou-i-zanety

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *