Lopuch: jaký je jeho význam a můžeme ho pěstovat

Lopuch

Lopuch větší (Arctium lappa) i lopuch menší (Arctium minus) považujeme za plevel. Když nám nepřekáží, tak si ho většinou ani nevšimneme. Obvykle se šíří sám, v některých oblastech dokonce nekontrolovaně. Lopuch může dorůst do výšky až 3 metry a typický je zejména svými rozložitými listy. V prvním roce růstu se drží u země, druhý rok už vyroste vzpřímená stopka, na které se tvoří fialové květy.

Proč jej pěstovat?

Lopuch můžeme vidět na pastvinách, loukách, podél silnic. Vysušených semenných lusků není snadné se zbavit: snadno se zachycují za oblečení, obuv či dokonce srst vašeho mazlíčka. Drží mnohdy lépe, než suchý zip. Vzhledem k prospěšným účinkům rostliny a zajímavé chuti se používá jak v kuchyni, tak také v lidovém léčitelství. Pro vaření se upotřebuje nejčastěji kořen, který má sladkou a štiplavou chuť. Používají se v čajích, ale i jiných vařených pokrmech. Někteří jej považují za náhražku artyčoku. V léčitelství se používá pro posílení jater, močových cesta a pro zdravou pokožku.

Lopuch

Foto: Pixabay

Pěstování lopuchu

Ze semen pěstujeme na podzim nebo na jaře. Lopuch roste rychle, své plné velikosti dosahuje na konci léta – stratifikace semen (projití mrazem) pomůže v klíčení. Kořeny můžete začít sbírat asi 90 dní po klíčení. Na půdu rostlina nenáročná, má hluboké kořeny, takže nevyžaduje ani pravidelnou zálivku. Vysazujte ji daleko od kořenové zeleniny. Spíše než problémy s pěstováním můžete řešit opačný problém: jak se zbavit lopuchu z míst, kde ho nechcete.

Péče a sklizeň lopuchu

Lopuch můžete pěstovat na slunci i v částečném stínu. Hnojení ani pravidelná zálivka nejsou potřebné. Mladé listy i stonky, stejně jako kořeny je možné použít pro léčivé i kulinářské využití. Pro vaření se používají listy odříznuté nejpozději v polovině léta. Používají se stejnými způsoby, jako špenát. Kořeny sklízíme až na konci prvního roku rostliny nebo počátkem roku druhého. Rostlinu je třeba vykopat a kořeny odříznout. Ideální je použít na to rýč, protože kořeny jsou hluboké. Kořeny je možné použít v mnoha receptech – vařené, pečené nebo smažené. Kořeny je možné také sušit, dobře je však umyjte. Před sušením je nasekejte na potřebnou velikost, protože pak ztuhnou.

Sklízení semen

Semena odebíráme na konci druhého roku – v místě, kde vznikají semenné lusky. Odstraňte pichlavý obal a pak semena sušte. Semena je možné využít k vypěstování nových rostlin nebo také v léčitelství – používají se na artritické bolesti, ale také bolesti zubů.

Zdroj: https://www.thespruce.com/what-is-burdock-1762279

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!