Hoďte ryby na gril! Naučíme vás rovnici, díky které je už nikdy nevysušíte

Příprava ryb se počítá tak trochu mezi „vyšší dívčí“ vysoké gastronomie. Mají totiž tak jemné maso, že je velmi snadné je přepéct. Pokud je však naopak nedopečeme, bývá výsledek ještě horší.

A ještě o něco složitější je příprava na grilu. Jak se tedy pojistit a připravit rybu přesně tak, jak se má? Nezbude vám, než trochu počítat.

Zásadně na horké uhlí a s váhou po ruce

Především se ryby (a vlastně ideálně ani nic jiného) negriluje na přímém plameni. Připravte si proto pořádnou zásobu horkých uhlíků. Ryby umístěte na speciální rošt nebo do alobalu. Ještě předtím je však zvažte. Všeobecně totiž platí jednoduchá rovnice. Pokud váží okolo půl kila, měly by si na grilu pobýt asi dvacet pět minut. Rybám kilovým však budete muset asi deset minut přidat.

Ano, opravdu je to takhle jednoduché. Větší ryby se vcelku připravují jen obtížně a spíše to nedoporučujeme, takže pokud vám kamarád rybář donesl dvoukilového macka, nekompromisně ho rozdělte na menší porce. Uvidíte, že výsledek bude mnohem lepší, než kdybyste ho grilovali vcelku.

Foto: Pixabay

Vypočítejte si správně porce

Při výpočtu vhodného množství ryb pro své strávníky se spolehněte na skutečnost, že každý člověk si v průměru na jednu porci dopřeje přibližně 350 gramů ryb. Važte ryby syrové a to až poté, co je očistíte. Pak bude výsledek maximálně přesný a vy se s množstvím občerstvení určitě neseknete.

Chcete křupavou kůrčičku? Začněte na pánvi

Někteří kuchaři dávají této úpravě jednoznačně přednost. Ještě před grilováním tak ryby několik minut opékají na pánvi. A skutečně to má něco do sebe – tedy pokud vám nezáleží na trochu vyšším množství kalorií. Za onu křupavou kůrčičku to však stojí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.skrblik.cz/navod/jak-upect-rybu/, http://casafacilefelice.org/2015/02/cottura-del-pesce-modi-e-tempi/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)