Popel při výsadbě brambor: Skvělá volba, která se vyplatí

Naklíčené brambory

Jarní práce už jsou na mnohých zahrádkách a zahradách v plném proudu. Není se čemu divit, počasí zatím zahradničení vcelku přeje. Vhodné termíny pro výsevy i výsadby se pochopitelně liší podle konkrétních lokalit. Pokud se v nedaleké budoucnosti chystáte k sadbě brambor, jste na správném místě. My vám totiž v následujících řádcích prozradíme zajímavý trik, u něhož hraje hlavní roli obyčejný popel.

Přírodní hnojivo za pár korun

Ceny hnojiv jdou nahoru raketovým tempem a spousta z nás začíná sázet opět na přírodu a na to, co používali poměrně úspěšně již naši předkové. Mezi takováto přírodní hnojiva patřil bezesporu také popel. Především při sázení brambor je velmi užitečný. Důvodů bychom našli hned několik. Především je hodně bohatý na minerální a také organické látky. Obsahuje spousty vápníku a draslíku. Ty brambory vstřebávají v poměrně solidním množství. Rostliny popel dokáže jak vyživovat, tak i chránit.

PopelPopel: Foto Pixabay

Zvýšení výnosů až o 15 %

Přesně tak, nejedná se zrovna o zanedbatelné množství. Jinak také díky popelu brambory obsahují větší množství škrobu, a tak jsou chuťově výraznější a lepší. My se podíváme na to, jakým způsobem se vyplatí popel při výsadbě brambor použít. Nejde o nic složitého, co by vás mělo nějak extrémně zdržet.

Množství popela při výsadbě brambor

Před tím, než se rozhodnete brambory vysévat, posypejte je popelem, a to konkrétně v množství 1 kg na 25 kg brambor. Jestliže se rozhodnete velké hlízy rozřezat na menší kousky, popel zacelí rány, jež vzniknou. Krájení je ovšem vcelku choulostivou činností, již je zapotřebí provádět velmi obezřetným způsobem.

Výsadba bramborVýsadba brambor: Foto Radek Štěpán

Pozor na pH prostředí zeminy

Když se rozhodnete použít popel, měli byste také věnovat pozornost pH prostředí samotné půdy. Popel je alkalický, a tak se standardně využívá u kyselého podkladu. Je-li půda spíše neutrální nebo zásaditá, je vhodnější se tomuto procesu vyhnout. Půdní reakce nesmí přesahovat hodnotu 7.

Aplikace popela při výsadbě brambor

Popel by se měl použít v množství 100 až 150 g popela na 1 m2. U menších ploch lze smíchat 30 g popela s půdou a nasypat ho do výsadbové jámy. Budete-li sypat popel do brázd, je třeba na něj pak ještě nanést tenkou vrstvu zeminy. Musí jít samozřejmě výhradně o dřevěný popel. Určitě jej nepoužívejte zároveň s dusíkatými hnojivy.

Zdroje info: odpovedi.cz, tojenapad.sk, 

Sadbové brambory: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.