Pokojové rostliny z oddělení ovoce a zeleniny: Co všechno vypěstujete ze semínka

Citrus

Exotické ovocné rostliny si nemusíte pořizovat jen v květinářství. Jednoduše si je můžete vypěstovat i doma z obyčejné pecky nebo semínka. A nenechte se mýlit – jejich pěstování v květináči nemusí být nijak složité.

Zajímá vás, jak by mělo vypadat správné hnojení a substrát? A jak dlouho trvá, než malé rostliny krásně vyrostou a potěší vás? Pak čtěte dál.

Začněte pěstováním citrusů

Chcete opravdu jednoduchou výzvu? Pak si zasaďte citron. Toto ovoce je zdrojem vitaminu C, vitaminu B6, vápníku, železa a draslíku. A ze semínka klíčí opravdu ochotně. Semínka namočte přes noc do vody a očistěte je. Také je můžete také lehce přetřít smirkovým papírem, aby později lépe sály vodu. Vložte semínka citronu do mírně kyselé rašelino-písčité půdy. Substrát musí být neustále mírně vlhký a teplota vzduchu by se měla pohybovat kolem 20-25 stupňů Celsia.

Pro urychlení růstu zakryjte květináč fólií. Tu však perforujte, aby měl citroník přístup ke vzduchu a světlu. Velké sazenice později přesaďte do většího květináče s čerstvým substrátem. Rozhdoně se však vyhněte jeho postavení do průvanu nebo k radiátoru. Na jaře je pak dobré rostliny každý týden přihnojit malým množstvím hnojiva na citrusy.

DatlovníkFoto: Pixabay

Jak si vypěstovat avokádo

Avokádo obsahuje draslík, fosfor a hořčík a snižuje také hladinu špatného cholesterolu. Jedním dechem rovněž příznivě působí na játra a nervový systém. Před nákupem avokáda však musíte zkontrolovat, zda na sobě toto ovoce nemá hnědé skvrny. Semeno je pak vždy je nejlepší zasadit co nejdříve po vyjmutí z vnitřku avokáda.

Nejlépe se mu bude dařit ve směsi písku a rašeliny, můžete je však také do univerzální zeminy smíchané s perlitem. Květináč by měl být umístěn na teplém a světlém místě, například na parapetu. Je nutné ho zalévat pravidelně, ale s množstvím vody byste to neměli přehánět. A jakmile rostlinka vyroste, vsaďte použití hnojiv s vyšším množstvím draslíku.

Vypěstujte si dračí ovoce

Pitayu je také možné pěstovat v květináči. Drobná černá semínka zasaďte do propustné zeminy, smíchané s pískem v poměru 1:1. Dobře vám poslouží také kaktusový. Semínka dračího ovoce zalévejte velmi jemně, aby nezahnívala. Klíčky by se měly objevit asi po 3-4 týdnech.

Jak si vypěstovat datlovník

Datle můžete koupit buď čerstvé nebo sušené – v obou případech vám nová rostlinka vyroste. Semínka datlí však nikdy nesmíte namáčet, ale pouze je zasaďte do speciální zeminy pro palmy, s velkým množstvím humusu. A to ne libovolně, ale do hloubky asi 2 centimetrů. Pokud vše dodržte, pak by vám asi po 5 týdnech rostlinka měla začít rašit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/369-jak-si-doma-vypestovat-z-pecky-avokado-jednoduse-zvladne-to-uplne-kazdy

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)