Pokojové květiny

Pokojové rostliny pro zdraví vašeho domova

Existuje mnoho pokojových rostlin, které jsou nám kromě dekorace interiéru prospěšné ještě něčím dalším: přináší spoustu zdravotních výhod. Některé druhy například mohou pozitivně ovlivnit náladu a čistit vzduch. Zjistěte, jaké hrnkové rostliny se ve vaší domácnosti vyplatí mít.

Pokojové rostliny, které produkují kyslík

Tyto rostliny se hodí všude tam, kde je obvykle více lidí – například obývací pokoj nebo jídelna. Z těchto rostlin jsou to toulcovka (Spathiphyllum), toulitka (Anturium), datlovník Roebelenův (Phoenix roebelenii) či potos (Scindapsus). Je třeba dodat, že fotosyntéza, proces, při kterém rostliny vylučují kyslík, v noci ustává. Proto je lepší se vyhnout tomu, abyste v ložnici nechávali květiny v květináčích. Jedinou výjimkou jsou orchidej, aloe vera, tchýnin jazyk (Dracaena trifasciata) a vánoční kaktus (Schlumbergera truncata).

Pokojové květiny

Pokojové rostliny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pokojové rostliny, které čistí vzduch od škodlivých látek

Interiéry našich domovů jsou plné plastů, laků, lepidel, tapet a syntetických tkanin. Jejich přítomnost může vést k řadě negativních příznaků, jako jsou: bolesti hlavy, dýchací potíže, alergie, astma, slzení očí nebo dokonce poruchy nervového systému. Správně vybrané květiny účinně sníží negativní účinky těchto látek. Mezi tyto květiny řadíme fíkus malolistý (Ficus benjamina) a difenbachie (Dieffenbachia).

Před jakými toxiny nás pokojové květiny chrání?

  • Amoniak. Používá se při výrobě syntetických tkanin a je součástí mnoha čisticích prostředků. Vdechování nadměrného množství amoniaku může způsobit dýchací potíže a bolesti hlavy.
  • Benzen. Toxická a karcinogenní látka, která se přidává do barev, lepidel nebo laků.
  • Formaldehyd. Konzervační prostředek používaný v kosmetice. Působí negativně na játra a dýchací systém.
  • Xylen. Karcinogenní látka, která je součástí prostředků na ochranu dřeva.

Pokojové rostliny, které zvlhčují vzduch

Odhaduje se, že rostliny potřebují 200 až 2 000 g vody, aby získaly 1 gram zelené hmoty. Po uvolnění energie se voda odpařuje listy, což výrazně zlepšuje kvalitu vzduchu. Nejlepší zvlhčovače mezi rostlinami jsou šeflera (Schefflera) a různé kapradiny.

Pokojové rostliny, které jsou antiseptické

Rostliny mohou působit proti bakteriím, virům a také mohou bojovat proti sporům hub. Je to díky fytoncidům, tj. těkavým organickým látkám, které jsou běžně známé jako rostlinná antibiotika. Příkladem je pelargónie. Některé pokojové rostliny navíc zvyšují negativní ionizaci vzduchu, což má pozitivní vliv na naše zdraví.

Pokojové rostliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *