Drátovec: pěstování v několika radách

Drátovec

Drátovec neboli jinak krásnohlávek je cenově dostupná rostlina. Jde o hojně pořizovanou rostlinu. Její stříbřité zbarvení napomáhá k její atraktivitě a mnoho lidí tak po návštěvě květinářství odchází právě s drátovcem. Škoda je jen to, žen mnoho lidí neví, jak se o tuto krásnou rostlinu starat. Pojďme se podívat na pár triků a rad, které jsou pro péči o drátovec důležité.

Australský Calocephalus brownii

Ano to je odborné pojmenování této rostliny. Pochází od protinožců z Austrálie a jiný název je tedy, jak již bylo zmíněno krásnohlávek. Tato rostlina potřebuje polostín nebo přímé slunce. Zaléváme občas. Tedy například jednou za pár dní. Nesmí vás také překvapit jeho výška. Ta může činit i 50 cm. Pěstování je spojeno se stylem péče o venkovní balkonové rostliny. Od 20. května můžete tuto rostlinu používat i jako ozdobu balkonů, teras nebo záhonů. Snáší světlo i slunce. Lokaci vyberte tak, aby půda splňovala vlastnosti propustnosti a písčité struktury. Je dobré také tuto rostlinu přihnojovat. Stačí každých 14 dní.

Jak pečovat o drátovce v zimě?

Určitě se vám také vybavil tento dotaz. Jak máme zacházet s drátovcem přes zimu? Obecně je známo, že rostlina nesnáší teploty, které jsou nižší než -1°C. Proto je důležité rostlinu před nižšími teplotami chránit. Ať už roste na balkonu, venku či na záhonech. Ideální je ji vzít do místnosti s teplotami od 10 do 15°C. Tyto teploty zaručí správné přezimování. Přezimování venku se tedy, i dle zmíněných rad, nedoporučuje. Drátovec většinou nepřečká venku ani mírné zimy.

Jak krásnohlávek použít?

Když již víte, co pěstování drátovce vlastně obnáší, je na čase myslet co s ním. Jde o stálezelenou trvalku. V českých podmínkách se však pěstuje, jako pokojovka, přenosná rostlina nebo i venku. Tam však jen jako jednoletka, jelikož je citlivý na mráz, jak jsme již zmínili. Jde o atraktivní a ozdobný keřík. A můžeme se z jeho krásy těšit i venku přes zimu, když již drátovec dávno umrzl. Je také velice vhodný na skalku, kde přispívá k estetické stránce a také se mu na ní velmi daří. Mnoho lidí také zavěšuje koše s drátovcem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.