Bugenvilea a péče o ni: Je čas seřezat bugenvileu, příští rok pokvete ještě víc

Bugenvilea je nádherná tropická liána, které se dobře daří i u nás. Stačí ji pěstovat v přenosné nádobě, která se dá na zimu uklidit pod střechu. Bugenvilea totiž nesnáší nízké teploty – i ty nad bodem mrazu ji dokážou spolehlivě zabít. Pokud však chcete, aby vám příští rok opět krásně kvetla, musíte se o ni právě teď dobře postarat.

Bugenvilea je mezi lidmi oblíbená především pro schopnost svého nádherného kvetení. Dlouhé šlahouny dokážou být obsypané květy, které vydrží krásné opravdu dlouho. Tu pravou barvu jí totiž dávají pestré listeny, které mají značnou trvanlivost. Jsou navíc dostupné v mnoha barvách, takže si může pořídit přesné takové bugenvilie, tak se vám na zahradu budou hodit. K mání jsou bílé, krémové, růžové, fialové i purpurové.

Foto: Pixabay

Jak stříhat bugenvilii

První střih této nádherné dřeviny by měl proběhnout ihned po odkvětu, tehdy je totiž třeba odstranit všechny odkvetlé části, aby se rostlina rychleji regenerovala a začala se větvit. Další řez je třeba provést v říjnu nebo v listopadu. Tehdy je třeba větve zkrátit i o třetinu až polovinu. Opět tím podpoříte větvení a přispějete k lepší kondici vašich rostlin. Během zimy j třeba bugenvilii také střídmě zalévat a pravidelně prohlížet kvůli škůdcům. V případě potřeby ji ošetřete speciálními přípravky. Největším problémem bývají svilušky a molice.

Péče o bugenvileu na jaře

Jakmile se začnou dny prodlužovat, pozorujte ji a počkejte, až začne obrážet. V tuto chvíli je vhodné přidat hnojivo a pomalu přidávat zálivku. Postupně také svou rostlinu začněte zvykat na vyšší teploty, aby později neměla teplotní šok. Ven ji můžete umístit až po zmrzlých. Opět ji pohnojte a podle potřeby opatřete i vhodnou oporu.

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/nadobove-dreviny-potrebuji-na-jare-prorezat-jen-tak-bohate-pokvetou, https://cs.jardin-planetario.com/17828230-pruning-fertilizing-and-watering-bougainvillea-instructions

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)