Podzimní prořez stromů na vaší zahradě. Raději od něj upusťte

Ořez ovocných stromů

Podzim už se blíží a mnozí z nás se snaží řešit co možná nejdříve veškeré činnosti, které se vážou k zahradě a zahradničení. Typickým příkladem budiž i prořez ovocných stromů. Ty už postupně ztrácejí listy a pomalu se chystají na zimu. Jejich řez patří mezi tradiční činnosti mnohých zahrádkářů. Vyplatí se do něj jít, nebo nikoliv? Někdo upřednostňuje ořezání zahradních dřevin po sklizni a jiný na jaře. Co je tedy nejlepší a proč se spíš vyplatí od podzimního ořezávání ovocných dřevin pustit? Nepřestávejte čít, prozradíme vám to v následujících řádcích.

V minulosti se tradičně prořezávalo na jaře

V dobách minulých se stromy pěstovaly ve vzdálenosti klidně i nějakých 10 metrů od sebe. Tradičně se prořezávaly pouze do konce března, a to každé čtyři roky. Co se týká hloubky průřezu, byla opravdu hluboká. Důvod samozřejmě spočíval v tom, že lidé chtěli mít od této činnosti klid. Každý druhý rok byla úroda maximální. Navíc byla situace taková, že se na pláňky roubovaly nějaké kvalitní ušlechtilé a časem prověřené odrůdy. Ostatně hospodář si tímto vším šetřil čas, který potřeboval na jiné pro něj mnohem důležitější činnosti.

Dnes je tomu poněkud jinak…

Zhruba ve 40. letech minulého století se začaly ovocné stromy pěstovat poněkud jinak. Typové odnož nesly ušlechtilé odrůdy. Ty se pěstovaly zcela intenzivně. Velmi rychle došlo k vytvoření úrodné koruny. Později ovšem došlo k vysazování zákrsků, čtvrtkorun či polokorun. Co se týká samotné fyziologie dřevin, ta zůstala stejné a dodnes se na ní nic nezměnilo.

Jaká je nevýhoda řezu od listopadu do dubna?

Všechny nadbytky si stromy v letním období uloží do pletiv nacházejících se v kmeni, případně hlavici kořene. Pokud tedy budete chtít proklestit strom od listopadu do dubna, zbavíte jej samozřejmě oněch nepotřebných větví. Díky zmiňované zásobě ovšem vznikne sousta dalších nových přírůstků. Koruna dokonale zhoustne a vzniknou v ní samozřejmě přírůstky, jež nepotřebujete.

Optimální průklest od května až do září

Prořezání stromů v období od května až do září je zcela logické. Ano, prořezání ještě zeleného stromku jej samozřejmě oslabí. Toto oslabení není nicméně nijak markantní a strom jej bez větších problémů přežije. Navíc letorosty, jež na něm zůstanou, dostanou mnohem větší porci potřebného světla. Co se týká nasazování pupenů, jednoznačně se zrychlí a pupeny budete mít na stroku dříve. Pochopitelně dojde i k mnohem dřívějšímu vykvetení stromu. S tím samozřejmě může a nemusí souviset také úroda. Plody by v každém případě měly být mnohem kvalitnější, což je fakticky cílem šlechtění jakýchkoli zahradních dřevin.

Kdy tedy prořezávat ve vegetačním období?

Optimálně po odkvětu konkrétního stromu, případně poté, co sklidíte poslední plody. Záleží na vás samotných. Jako logičtější se jeví období po úrodě. Ideální je testovat a později zjistit, která metoda pro vás bude výhodnější.

Prostě si oba typy řezu vyzkoušejte a podívejte se na rozdíly

Jestliže máte pocit, že letní prořezání je nesmysl, určitě se vyplatí vyzkoušet si vše na vlastních stromcích. Vyplatí se zkusit menší část ostříhat v bezlistém stavu a zbytek v době, kdy jsou na větvích listy. Po nějakých dvou letech si můžete porovnat stav jednotlivých stromků. Rozdíly uvidíte sami.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.