Kdy stříhat motýlí keře? Záleží na druhu – některé už teď, jiné na jaře a další se nevyplatí stříhat vůbec

Kdy stříhat motýlí keře? Vše záleží na druhu, jednotný „mustr“ totiž neexistuje. Motýlí keře, známé také pod názvem komule, jsou krásným a živým doplňkem každé zahrady. Tyto kvetoucí keře jsou proslulé svou schopností přilákat množství opylovačů, zejména motýlů, odtud jejich název.

Pro zajištění jejich zdravého růstu a bohatého kvetení je však nezbytný správný řez. V tomto článku se ponoříme do umění prořezávání motýlích keřů, prozkoumáme ideální dobu, techniky a výjimky pro různé druhy.

Ideální doba pro prořezávání motýlích keřů

Načasování prořezávání motýlího keře je zásadní a závisí na konkrétním druhu ve vaší zahradě. Pro druhy jako komule Davidova (Buddleja davidii) a komule Weyerova (Buddleja x weyeriana) je optimální dobou pro prořezávání časné jaro. Poznávacím znamením pro zahájení prořezávání je doba, kdy se začnou nalévat pupeny.

Pokud bydlíte v chladnější oblasti, doporučuje se počkat až do března nebo dubna, abyste se vyhnuli riziku poškození nového porostu mrazem. Naopak v teplejších oblastech můžete s prořezáváním začít již v polovině února.

Foto: Pixabay

Prořezávání motýlího keře brzy na jaře

Jakmile nastane vhodná doba pro prořezávání, postupujte podle následujících kroků, aby motýlí keř zůstal zdravý a vitální. Začněte tím, že odříznete všechny zmrzlé a staré větve, protože mohou bránit růstu nových výhonků. Při tomto postupu buďte neúprosní, abyste podpořili lepší proudění vzduchu a snížili riziko onemocnění. Motýlí keř kvete na jednoletém dřevě, tedy na mladých výhonech z předchozí sezóny. Chcete-li podpořit silné kvetení, zastřihněte keř asi 10 až 15 centimetrů nad zemí, aby se dařilo novým výhonům.

Letní řez motýlího keře

U těchto dvou druhů komulí však pokud možno provádějte i mírný letní řez. Při něm je potřeba odstranit odkvetlá květenství, aby se mohla bez potíží vyvíjet ta nová. Radikálnější zásahy si však nechte na později.

Komule střídavolistá (Buddleja alternifolia) se stříhá po odkvětu

Na rozdíl od předchozích druhů kvete komule střídavolistá výhradně na dvouletém dřevě. Proto ji musíte prořezat až po odkvětu. Tím, že počkáte, až skončí období kvetení, umožníte letošnímu přírůstku dozrát do dvouletého dřeva, které nakonec v následujícím roce přinese květy. Zanedbání tohoto zásadního načasování řezu může mít za následek snížení počtu květů nebo dokonce rok bez květů.

Motýlí keře, které nepotřebují prořezávat

Přestože je prořezávání u většiny motýlích keřů nezbytné, existují výjimky. Příkladem může být komule kulovitá (Buddleja globosa) s oranžovými květy a komule Colvilei (Buddleja Colvilei) s nápadně červenými až jasně růžovými květy, která pochází z Himálaje.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/motyli-kere-20200617.html, https://www.denik.cz/zahrada/komule-davidova-puvabny-ker-obletovany-motyly-20180508.html, https://naturhelp.cz/jak-pestovat-motyli-ker-komuli-davidovu-videonavod/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)