Podzimní mrazíky: nebezpečí pro vaše rostliny. Ochraňte je!

Mrazíky

Ačkoli na své zahradě pěstujete rostliny, které jsou mrazuvzdorné, někdy mohou přijít mrazíky dříve, než bychom chtěli. Pokud jsou vaše rostliny ještě v plném květu a nejsou připraveny na zazimování, mohou je mrazíky poškodit, navzdory mrazuvzdornosti. Náhlý pokles teploty pod nulu může způsobit rychlé zhoršení stavu rostliny, někdy dokonce úhyn. Pokud by mělo k mrazíkům dojít, je proto dobré rostliny vhodným způsobem ochránit. První mrazíky se mohou objevit už koncem září!

Jak mráz škodí?

Pokud přijde mráz v období, kdy to rostlina ještě nečekala, může i několik hodin mrazu způsobit zmrznutí buněčné mízy rostliny. To povede ke zničení tkání rostlin i k nevratnému poškození stonků, listů či kořenů. I mrazuvzdorné rostliny musí být v období vegetačního klidu, aby jim mráz neuškodil. Proto sledujte předpovědi počasí, abyste mohli příchod nebezpečných mrazíků očekávat a včas na ně zareagovat.

Mrazíky

Foto: Pixabay

Rostliny v květináčích

Nejméně práce budete mít s rostlinami v květináčích. Ty by sice mrazíky mohly poškodit nejvíce, protože snadno dochází k jejich úplnému vymrznutí. Květináč totiž není dostatečně tlustý na to, aby ochránil kořeny. Před příchodem mrazíků ale stačí takové rostliny vzít a přenést do místnosti a případně zazimovat (dle požadavků rostliny). Pokud své rostliny chcete ještě vrátit ven, můžete tak učinit, až pomine nebezpečí mrazíků.

Krytí rostliny před mrazem

Krytí rostlin je velmi účinným způsobem, jak je ochránit před mrazíky. Lze přikrýt nadzemní části nebo naopak zajistit podzemní části (kořeny). Nadzemní části chráníme takto:

  • Rostliny menšího vzrůstu: Nadzemní části kryjeme kartonem nebo přes ně jednoduše položíme kartonovou krabici.
  • Rostliny většího vzrůstu: U větších rostlin je možné použít agrotextilii nebo slaměnou rohoži.

Po odeznění mrazů nezapomeňte kryty odstranit! Vysoké teploty stimulují rostlinu k vytváření nových výhonků, což je na podzim nežádoucí. Rostlina se nepřipraví na vegetační klid a navíc se ještě vyčerpává.

  • Kořeny chráníme tak, že rostlinu přihrneme vrstvou zeminy, písku nebo pilinami. Materiál, který takto použijeme, by měl být suchý a bez plísňových lézí. Použít lze i větve jehličnatých stromů.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/dom-i-ogrod/news-jak-uchronic-rosliny-przed-jesiennymi-przymrozkami,nId,5479728

https://www.floranazahrade.cz/at-vas-neprekvapi-podzimni-mrazik/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!