Vánoční hvězdy nejsou jen červené. Jednobarevné i žíhané stojí za to

Vánoční hvězda

Vánoční nebo betlémské hvězdy označujeme také názvem pryšec nádherný, Euphorbia či Poinsettia. Stejně jako spousta názvů této rostliny existuje také celá spousta jejích druhů. Mohou se lišit svým zbarvením i velikostí. Dostupné jsou nejvíce právě od listopadu až do konce prosince, protože jsou častou ozdobou vánočního stolu.

Vánoční hvězdy mají spoustu barev

80 % z nich je právě v červené barvě, která je nejoblíbenější. Dostupné jsou ale i bílé, světle zelené, krémové, světle žluté, lososové, broskvové, oranžové, různé odstíny růžové i tmavě vínové. Kromě toho mohou být listy jednobarevné, nebo i žíhané ve dvou barvách. Listy mohou být hladké, vlnité, zaoblené, špičaté, vroubkované. Kromě toho narazíte i na mini odrůdy nebo odrůdy na kmínku. V současné době je k dispozici okolo 150 různých odrůd vánoční hvězdy a každý rok vznikají nové.

Bílé vánoční hvězdy

Foto: Pixabay

Původ vánoční hvězdy

Tato rostlina má svůj původ v listnatých lesích Mexika. Zde roste jako keř, který může na výšku dosáhnout až 5 metrů! Od padesátých let minulého století je možné tuto rostlinu pěstovat jako hrnkovou v nádobě. Němečtí zahradníci ji vyšlechtili tak, aby vydržela podmínky, které panují v interiérech našich domů.

Barvy vánoční hvězdy

Růžové, meruňkově či lososově zbarvené vánoční hvězdy dodají pocit tepla a pomohou vytvořit atmosféru pro relaxaci. Mají uklidňující i povzbuzující účinky. Žluté vánoční hvězdy jsou dobré pro navození dobré nálady v pošmourných podzimních a zimních dnech. Klasické červené hvězdy jsou skvělé pro ty, kdo mají rádi tradice. Červená barva znamená dynamiku a pohyb, neměli bychom ji tedy používat v místnostech, kde odpočíváme (ložnice, dětský pokojíček).

Tipy při nákupu vánoční hvězdy

Vánoční hvězda by měla vypadat zdravě, bez pokroucených listů. Její růst je kompaktní, přes listy byste neměli vidět na půdu. Pokud rostlina ztrácí listy (opadávají velice snadno už při dotyku), pak od si její nákup raději rozmyslete. Kupujte rostliny, které mají malá viditelná, žlutozelená poupata umístěná ve středu barevných listenů. Důležité je také to, kde prodejna rostliny vystavuje – neměli by být vystaveny v průvanu. Rostlina miluje konstantní teploty (ne průvan) nad 15 °C. Zkontrolujte stav půdy – příliš mokrá půda může znamenat, že rostlina je přemokřená.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/gwiazda-betlejemska-ciekawe-odmiany-poinsecji-nie-tylko-czerwone-aa-MFaN-T9S5-nJom.html

https://www.bauhaus.cz/blog/vanocni-hvezda-symbol-ceskeho-adventu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!