Plíseň v květináči často s příchodem jara nezmizí – co dělat, aby už neohrožovala vaše rostliny

Potos

Plíseň v květináči patří mezi strašáky všech pěstitelů pokojových rostlin. Bílý povlak, který způsobuje, může být nejen nevzhledný, ale také naznačovat problémy s růstem rostliny. Pokud zjistíte, že vaši rostlinu ohrožuje bílý povlak na substrátu, je důležité zjistit jeho příčinu a podle toho zvolit vhodná opatření.

Plíseň na substrátu

Jednou z příčin bílého povlaku může být plíseň. Plíseň se může objevit, když je půda příliš vlhká nebo když rostlina není dostatečně větraná (tedy typicky, pokud roste třeba v rohu pokoje bez dostatečného přísunu čerstvého vzduchu). Plíseň může být pro rostlinu velmi škodlivá a může vést k ztrátě listů nebo dokonce k úhynu rostliny.

Pokud zjistíte, že bílý povlak je způsoben plísní, je důležité okamžitě přijmout opatření k regulaci vlhkosti a zlepšit větrání prostoru, kde rostlina roste. Můžete také zkusit aplikovat fungicidní prostředky, které pomohou zabít plíseň a zabránit jejímu dalšímu šíření. Mezi ty přírodní patří například skořice. Pomoci může i odebrání vrstvy substrátu a jeho nahrazení novou vrstvou.

Pokojové rostliny

Foto: Pixabay

Minerální usazeniny na zemině

Další možnou příčinou bílého povlaku na povrchu zeminy mohou být minerální usazeniny nebo soli – narozdíl od plísňového povlaku bývají na omak tvrdé. . Pokud používáte tvrdou vodu nebo hnojiva bohatá na soli, mohou se minerální soli hromadit v půdě a vytvářet bílý povlak na jejím povrchu. V tomto případě můžete zkusit používat na zálivku měkkou nebo filtrovanou vodu k zalévání rostlin, a nakoupit hnojiva s nižším obsahem solí. Opět může pomoci odebrání horní vrstvy substrátu a jeho nahrazení novou vrstvou zeminy.

 

Zdroj: https://genialne-pl.translate.goog/zrob-jedna-rzecz-a-plesn-na-ziemi-w-doniczce-zniknie-tak-uratujesz-swoje-rosliny/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp, https://genialne-pl.translate.goog/moja-mama-robi-jedna-rzecz-po-podlaniu-skrzydlokwiatow-nowe-paki-trudno-zliczyc/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)