Vypěstujte si hrášek! S našimi tipy poroste jako plevel

Hrášek

Sladký zelený hrášek je plodem rostliny, která se označuje jako hrách setý. Milují jej děti i dospělí. Dobrou zprávou je, že se jedná o velmi nenáročnou rostlinu. Její pěstování tedy zvládne každé. Další výhodou hrášku je to, že dokáže obohatit půdu o dusík, což ocení plodiny, které budeme pěstovat po něm. Když k tomu přičteme skvělou chuť, tak máme za to, že hrášek je vůbec nejlepší plodina, kterou můžete pěstovat!

Kdy je čas na výsev?

S výsevem můžete začít už od poloviny března. Hrášek si totiž poradí i s náročnějšími podmínkami. Od tohoto termínu můžete vysévat až zhruba do poloviny prázdnin. Hrášek vyklíčí za asi dva týdny po výsevu, když jsou splněny ideální podmínky. Na sklizeň si ale budete muset ještě asi dvanáct týdnů počkat. Skvělý tip, jak mít hrášek po ruce co nejdéle, je zasévat jej s asi dvoutýdenními rozestupy.

Hrášek

Foto: Pixabay

Jak se hrášek vysévá?

Připravte si řádky hluboké asi 5 cm ve vzájemné vzdálenosti 20 až 30 cm od sebe. Protože jsou jednotlivá semínka dostatečně veliká, není problém je vysadit po jednom ve vzdálenosti asi 5 cm od sebe. Poté semínka přihrneme zeminou a lehce upěchujeme. Na zeminu není hrášek příliš náročný, je dobré, když je vlhká a dobře propustná. Hrášek nesnese jak podmáčení, tak ani sucho. Ideální teplota pro pěstování je okolo 15 °C, ale vydrží i nějaký ten mráz (a to dokonce i mladé rostliny).

Jak pečovat o hrášek?

Rostlinu není třeba nějak pravidelně zalévat, ale pro vývoj šťavnatých lusků můžete rostlině pomoci tím, že budete půdu pravidelně kontrolovat. Ideálně by neměla nikdy proschnout. Udržujte ji tedy vlhkou. Pravidelně odplevelujte, díky čemuž si usnadníte i následnou sklizeň. Hnojení není vůbec zapotřebí.

S oporou nebo bez?

Opora není vůbec nutná, pokud to s ní ale jednou zkusíte, je možné, že si ji oblíbíte. Sklizeň je tak mnohem jednodušší. Vzhledem k tomu, že hrášek dorůstá výšky 30 cm, nebude zapotřebí nijak velké opory. Stačí mezi dvě laťky natáhnout provázek, aby vytvořil několik řad a pravidelně jimi hrášek vést. Pokud máte, můžete využít i pletivo.

Zdroje info:

https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/vdecny-a-nenarocny-jak-vypestovat-a-starat-se-o-lusky.A200506_110426_ln-zajimavosti_ape

https://www.ireceptar.cz/zahrada/hrach-hrasek-pestovani-opory-konstrukce-odrudy-uponky-popinave-20200402.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!