Hubení plevele může být efektivní a účinné: Stačí smíchat olej a další suroviny

Plevel

S přicházejícím jarem se začíná probouzet příroda, zahrádkáři pečují o své zahrady, předpěstovávají sazeničky zeleniny a květin. Některé z nich již během pár dnů zavítají na záhon. Na upravenou zahradu je jednoduše radost pohledět. Na co ale neradi koukáme, je plevel, který nám raší v záhonech, na trávníku či kdekoli jinde. Vyzkoušejte ho zlikvidovat pomocí ekologických prostředků, které fungují. Máme pro vás několik návrhů.

Alkohol proti plevelu

K hubení plevelu na zahradě vám pomůže obyčejný alkohol, například čistá vodka. Příprava je velice jednoduchá. Stačí, když smícháte 5 polévkových lžic alkoholu a 3 hrnky vody. Poté směs nalijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na rostlinu plevele. Tento postup bude potřeba opakovat několikrát. Rostlina se postupně dehydruje a uhyne. 

Dalším skvělým způsobem a ingrediencí, je také olej. Zní to zvláštně, ale olej ucpe průduchy na listech a postupně uhyne. Nemusíte každý lísteček natírat štětečkem, opět bude stačit, když olej nalijete do rozprašovače a nanesete na plevel. Účinky zvýšíte, pokud se vydáte na zahradu za slunného počasí. 

Vroucí voda a soda proti plevelu

Tento způsob je velmi jednoduchý a efektivní. Stačí uvařit vodu v rychlovarné konvici a nalít na plevel. Pozor si však dávejte na ostatní rostliny nebo trávník, které chcete mít na zahradě. Dostatečná vzdálenost bude bezpečná. Plevel vroucí voda zahubí, a to i s kořeny.

rychlovarná konvice
Foto: Pixabay

Do vody také můžete nasypat trochu jedlé sody. Dalším způsobem, který funguje, je posypání celé rostliny jedlou sodou. Aplikujte ji tedy na rostliny, i v těsné blízkosti stonku rostliny na zeminu. Přibližně za tři dny postup opakujte.  

Roztok ze soli

Také kuchyňská sůl najde využití na zahradě jako hubič plevele. Stačí ji nasypat na rostlinu nebo smíchat 3 lžíce soli a šest lžic vody. Sůl ve vodě rozpusťte, nalijte do rozprašovače a naneste na plevel. Druhou možností je smíchat ocet se solí. Stačí vám jeden hrnek octa a čtvrt hrnku soli. Ocet doporučujeme ohřát a aplikovat na plevel. Pokud chcete herbicid, který můžete aplikovat na větší plochu, například na plevel mezi dlažebními kostkami, připravte si ocet, mycí prostředek na nádobí, sůl a vodu. Do desetilitrové konve nalijte dva litry octa, šálek mycího prostředku, hrnek soli a konev dolijte vodou. Takto připravený herbicid aplikujte na plevel.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/zabijaci-plevele-5-domacich-prostredku-ktere-vas-ho-zbavi-48075, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-298257-totalni-likvidace-plevele-rychle-jednoduse-a-predevsim-ekologicky

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)