Plíseň okurková jako nepřítel úrody: Pomoci může levné dřevěné uhlí

Okurky

Někdy se na listech okurky mohou objevit světle šedé skvrny s černými tečkami. Postižená tkáň na plodech zasychá, černá a usychá. Jde o plíseň okurkovou, chorobu, která se běžně vyskytuje ve sklenících, zejména při výkyvech teplot, špatném osvětlení, nadměrném zalévání a přeplnění rostlinami. Infekce může přetrvávat v rostlinných zbytcích a v půdě a plíseň okurková může přenášet také prostřednictvím semen.

Jak na boj s touto chorobou

Dostatečné proudění vzduchu je ve sklenících nezbytné pro snížení vlhkosti a zabránění vzniku a šíření houbových chorob. Proto pravidelně větrejte skleník, abyste udržovali suché a dobře větrané prostředí pro rostliny okurek.

Postižená místa stonků ošetřete dřevěným uhlím – když na stoncích zjistíte napadená místa, posypte je drceným dřevěným uhlím. To pomáhá vysušit napadené tkáně a zabraňuje šíření infekce do zdravých částí rostliny. Dřevěné uhlí působí jako vysušující prostředek a může bránit růstu houby.

Okurky

Foto: Pixabay

Použijte směs Bordeaux

Pokud na rostlinách okurek zpozorujete příznaky plísně okurkové, doporučujeme je ošetřit 1% směsí Bordeaux (síran měďnatý a hydratované vápno). Směs Bordeaux je fungicid na bázi mědi, který dokáže účinně potlačit houbové infekce rostlin. Při správném míchání a aplikaci se řiďte pokyny uvedenými na etiketě přípravku.

Na co ještě myslet

Na konci vegetační sezóny je nezbytné důkladně vyčistit a odstranit veškeré zbytky rostlin ze zahrady nebo skleníku. V infikovaných rostlinných zbytcích se mohou nacházet spory hub a přispívat k přetrvávání choroby. Správná likvidace rostlinných zbytků snižuje pravděpodobnost opětovné infekce v následujících vegetačních obdobích.

Zdroj: https://agrobio.cz/poradna/clanek/82, https://www.dumazahrada.cz/clanek/plise-okurkova-je-hrozbou-nejen-pro-okurky-jak-ji-predejit.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)