mochna

Plevel s jasně žlutým kvítkem známý jako mochna husí

Mochna husí (Potentilla anserina) je rostlina z čeledi růžovité (Rosaceae). Své druhové jméno si zasloužila proto, že se dříve vyskytovala na husích pastvinách. Ačkoli dnes už se husy pást nechodí, název rostlině zůstal. Je to velmi rozšířená rostlina, která se šíří prostřednictvím šlahounovitých výběžků. Spousta z nás se jí snaží zbavit, aniž by tušila, že se vlastně jedná o léčivou bylinku.

Jak rostlinu poznáme?

V přírodě je hrozně rozšířená. Kdykoli podniknete výlet do přírody, jednoduše nemůžete na tuto rostlinku nenarazit. To, čeho si nejprve všimnete, je jasně žlutý pětilistý květ. Protože rostlina kvete až do pozdního podzimu, je to opravdu to nejnápadnější znamení. Listy pak jsou zpeřené a tmavě zelené shora, zezdola je pak pokrývají jemné chloupky.

Sběr rostliny pro léčivé účinky

Pro léčivé účinky se nesbírají květy, i když ty mohou být znamením, že je čas ke sklízení, protože v době květu se sbírají jak listy rostliny, tak také její nať. Můžete si vybrat, jestli budete sbírat nať samotnou nebo i s kořeny. Listy i nať se suší pozvolným teplem, nejlépe na slunci, kořeny je pak třeba sušit umělým teplem, například v sušičce na ovoce. Z rostliny se pak připravuje léčivý čaj, který se užívá při jakýchkoli křečích.

Zdravotní účinky rostliny

Mochna husí se v lékařství používá zejména pro své stahující, čistící, chladící a tišící účinky. Užívá se tedy například při úplavici (zastavuje průjem) nebo při krvácení, při kolice a křečích v žaludku. Dále pak se používá při žaludečních bolestech a střevním kataru. Při bolestech zubů se používá rostlina ve formě kloktadla (také na záněty a vředy dutiny ústní), zevně pak se přikládá na břicho při kolice.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

  1. Ina Odpovědět

    Omlouvám se, že na zahrádkářských stránkách pitvám mluvnici. Ale už v nadpise je buď překlep anebo není stylisticky zvládnutý. A sousloví o pár řádků níže …. hrozně rozšířená….by se dalo nahradit nějakým rozumnějším synonymem – třeba hodně, hojně, velmi, atd.
    Nicméně díky za pár tipů 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *