Plašič krtků, odpuzovač krtků a jiné nástroje na černého pasažéra

Každý z vás jistě ví, jaký je to pocit, když na své zahrádce objevíte hromádky hlíny, která je známkou přítomnosti krtka. Metod, které se používají k vypuzení tohoto černého zvířátka, je spousta. Některé jsou zaručené, jiné bohužel nefungují. Přinášíme vám osvědčené rady a tipy, jak toto zvířátko ze své zahrady vypudit.

Krtky nezabíjejte

Mějte na paměti, že krtek je zákonem chráněný, proto ho v žádném případě nezabíjejte! Je pro vaši zahrádku i tak trochu užitečný. Živí se hmyzem, larvami a slimáky, nepohrdne ani drobnými hlodavci. Přesto všechno vám ničí kořeny rostlin, když si prohrabává cestičky a tvoří tak labyrint chodeb. Jak tedy na něj? Nejlepší by bylo, kdybyste ho chytili do pasti, kterou umístíte do jeho chodbičky. Vybrat si můžete z několika druhů v obchodech či na internetu.

Silný nepříjemný zápach

Krtek má velmi dobře vyvinutý čich a silně páchnoucí látky mu vadí. Zkuste na svoji zahrádku nasadit některé z rostlin, které mají silné aroma. Budou působit jako přírodní odpuzovač krtků. Jsou jimi například afrikány, pryšec křižmolistý, řebčík královský nebo česnek. Výborné je také to, když mu do chodbiček vložíte citronovou kůru, olomoucké tvarůžky nebo třeba kyselé mléko. Nevoní mu ani pepř či listy ořešáku královského. Někteří zahrádkáři doporučují zálivku vodným roztokem saponátu Cresol, ten totiž obsahuje páchnoucí lysol a pro krtky je jeho zápach opravdu nepříjemný. Můžete použít i nejrůznější dýmovnice nebo kouřové patrony, které koupíte v obchodě pro zahrádkáře.

Nepříjemné obtěžující zvuky

Nepříjemné zvuky krtky plaší a obtěžují. Zahrádkáři používají nejrůznější „chrastítka“, která jsou poháněna buď větrem, nebo elektrickým proudem. Mezi zaručeně nejlevnější a velmi oblíbené patří větrník z PET lahví. Tento plašič krtků je nenákladnou možností je zahrabat na zahradu několik skleněných lahví hrdlem vzhůru. Jak v nich vítr houká, šíří se zvuky i pod zemí. Ideální k zahnání krtka jsou i obyčejné dětské větrníky, které seženete v každé hračkárně. Můžete použít i mechanická zařízení, jež vydávají zvuk či vibrace. Tyto přístroje fungují buď na baterky, nebo na solární energii.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.