Pěstování aloe

Aloe vera je známá svými léčivými účinky. A to je právě důvod, proč ji mnoho z nás pěstuje doma. Zkuste to také. V tomto článku se dozvíte nejen o příznivých účincích aloe na lidský organismus, ale také vás seznámíme s tím, jak si aloe vypěstovat doma.

Aloe vera, léčivá pokojová rostlina

Aloe vera je sukulentní rostlina, která pravděpodobně pochází z Afriky. U nás se pěstuje jako velmi pohledná pokojová rostlinka. Její pěstování není nikterak náročné. Protože pochází z pouště, vydrží i týdny bez zálivky, což je dobré pro ty z vás, kteří hodně cestujete. Může dorůst až jednoho metru.  Dužnaté listy schovávají mnoho vody i cenných látek. Aloe vera gel se vyrábí právě z dužinatých listů rostliny buď vymačkáním listů, nebo rozmačkáním celé dužiny. Aloe gel působí na náš organismus protizánětlivě, je výborným antioxidantem, obsahuje antibakteriální látky a posiluje imunitní systém. Existuje řada receptů, jak tuto rostlinku zpracovat pro vnitřní užití.

Aloe a její léčivé účinky

Z aloe se zpracovávají hlavně listy, které, jak již bylo řečeno, jsou plné výživných a minerálních látek. Při vnějším použití přímo na kůži je šťáva z aloe výborná na popáleniny, odřeniny nebo štípnutí hmyzem. Pomáhá při alergiích, ekzémech či akné. Léčí také opary a afty. Obecně lze říci, že je prospěšná pro naši pleť, proto je hojně využívaná v kosmetickém průmyslu. Aloe vera šťáva je vhodná k vnitřnímu použití na posílení imunity. Dále je vhodné ji pít, když trpíte chronickou zácpou, nadýmáním nebo nechutenstvím. Pomáhá zbavovat tělo škodlivých látek a snižuje hladinu krevního cukru. A to nejsou zdaleka všechny léčivé účinky, které má aloe na náš organismus.

Pěstování aloe ve zkratce

Pro pěstování aloe je vhodný písčitohlinitý substrát. Rostlinku umístěte na světlé místo. V letních měsících ji klidně můžete přemístit na balkon či zahradu. Aloe chraňte před průvanem a přímým sluncem. Se zaléváním si nemusíte dělat příliš velké starosti. Vydrží i několik týdnů bez zálivky. Není divu, pochází totiž z pouště. Její dužnaté listy zadržují nejen spoustu vody, ale také mnoho cenných látek. Zalévejte ji jednou za 14 až 21 dní. V zimě ji dejte na chladné a suché stanoviště, zalévejte jednou za měsíc. Je dobré rostlinku 2x za rok přihnojit speciálními hnojivy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.