aloe

Pěstování aloe

Aloe vera je známá svými léčivými účinky. A to je právě důvod, proč ji mnoho z nás pěstuje doma. Zkuste to také. V tomto článku se dozvíte nejen o příznivých účincích aloe na lidský organismus, ale také vás seznámíme s tím, jak si aloe vypěstovat doma.

Aloe vera, léčivá pokojová rostlina

Aloe vera je sukulentní rostlina, která pravděpodobně pochází z Afriky. U nás se pěstuje jako velmi pohledná pokojová rostlinka. Její pěstování není nikterak náročné. Protože pochází z pouště, vydrží i týdny bez zálivky, což je dobré pro ty z vás, kteří hodně cestujete. Může dorůst až jednoho metru.  Dužnaté listy schovávají mnoho vody i cenných látek. Aloe vera gel se vyrábí právě z dužinatých listů rostliny buď vymačkáním listů, nebo rozmačkáním celé dužiny. Aloe gel působí na náš organismus protizánětlivě, je výborným antioxidantem, obsahuje antibakteriální látky a posiluje imunitní systém. Existuje řada receptů, jak tuto rostlinku zpracovat pro vnitřní užití.

Aloe a její léčivé účinky

Z aloe se zpracovávají hlavně listy, které, jak již bylo řečeno, jsou plné výživných a minerálních látek. Při vnějším použití přímo na kůži je šťáva z aloe výborná na popáleniny, odřeniny nebo štípnutí hmyzem. Pomáhá při alergiích, ekzémech či akné. Léčí také opary a afty. Obecně lze říci, že je prospěšná pro naši pleť, proto je hojně využívaná v kosmetickém průmyslu. Aloe vera šťáva je vhodná k vnitřnímu použití na posílení imunity. Dále je vhodné ji pít, když trpíte chronickou zácpou, nadýmáním nebo nechutenstvím. Pomáhá zbavovat tělo škodlivých látek a snižuje hladinu krevního cukru. A to nejsou zdaleka všechny léčivé účinky, které má aloe na náš organismus.

Pěstování aloe ve zkratce

Pro pěstování aloe je vhodný písčitohlinitý substrát. Rostlinku umístěte na světlé místo. V letních měsících ji klidně můžete přemístit na balkon či zahradu. Aloe chraňte před průvanem a přímým sluncem. Se zaléváním si nemusíte dělat příliš velké starosti. Vydrží i několik týdnů bez zálivky. Není divu, pochází totiž z pouště. Její dužnaté listy zadržují nejen spoustu vody, ale také mnoho cenných látek. Zalévejte ji jednou za 14 až 21 dní. V zimě ji dejte na chladné a suché stanoviště, zalévejte jednou za měsíc. Je dobré rostlinku 2x za rok přihnojit speciálními hnojivy.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Tomáš Odpovědět

    Dobrý den
    Mám doma Aloe vera, a poměrně se jí dobře daří. Ale teď právě hledám jak toho využít. Nemůžete mi poradit jak se to dá zpracovat na vnitří užití. Jestli se to dá jíst nebo dát do vody. Na popáleniny či jiné úrazy mi roste moc rychle. Poptřípadě čeho se mám vyvarovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *