Vybíráme zahradní skleník

V dnešní době se výroba skleníku nikomu nevyplatí. Na trhu je široký sortiment skleníků jak od tuzemských, tak od zahraničních firem. Na co se při výběru zaměřit, jaké druhy se dají pořídit a jaké jsou jejich výhody a nevýhody, to vše se dozvíte v následujícím textu.

Kritéria výběru skleníku

Každého z nás v dnešní době zajímá hlavně cena, za kterou se dá klasický či mini skleník pořídit. Ne vždy se ale vyplatí vybrat si z těch levnějších variant. Měli byste se zaměřit hlavně na materiál konstrukce a výplň skleníku, způsob větrání a příslušenství. Přijde-li tuhá zima s velkou nadílkou sněhu, je potřeba, aby vám skleník sněhovou zátěž vydržel. Protože si ho pořizujete na delší dobu, je skutečně výhodné zainvestovat do něj a pořídit si skleník vysoké kvality. Ta by měla při rozhodování zvítězit nad cenou.

Hliníkové, pozinkované a polykarbonátové skleníky

Dříve nebyly hliníkové skleníky příliš oblíbené, protože mnoho nevydržely. Dnes je tomu jinak. Jsou opravdu pevné, vydrží nápory větru i sněhu. Mají nerezavějící konstrukci a jako výplň se používá polykarbonát. Nevýhodou je však jejich vysoká cena. Pozinkované skleníky mají jako výplň skleníkové sklo, které dobře odolává nárazům. Mají pevnou konstrukci a je možné vybrat si z mnoha variant, které lze doplnit příslušenstvím. Polykarbonátové skleníky mají konstrukci vyrobenou z žárově zinkovaného profilovaného plechu. Tyto konstrukce jsou stabilní a vydrží, nevýhodou je však to, že velmi rychle korodují.

Výplň skleníků

Vraťme se nyní ještě k výplni skleníků a ukažme si výhody a nevýhody jednotlivých materiálů. Výhodou skleníkového skla je absorpce UV záření. Nevýhodou je pak jeho křehkost a větší možnost rozbití. Sklo by mělo mít tloušťku minimálně 4 mm. Jako výplň se používají také polykarbonátové desky. Výhodou je delší životnost, protože desky jsou nerozbitné, velmi dobře se montují a mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Také polymetylakrylát dobře propouští UV záření. Navíc se dají plastové desky ohýbat, proto může mít skleník i obloukový tvar.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.