Jak zvýšit produkci vajec u slepic? Stačí obyčejný česnek

Slepice

Milujete domácí vejce a přáli byste si, aby jich vaše slepice snášely co možná nejvíce? Aby ne, chov slepic rozhodně není od věci. Čerstvá domácí vajíčka jsou skvělá a vychutnat si je třeba na snídani stojí bezesporu za to. Slepice jich ale mnohdy snášejí méně, případně se jim jinak nedaří. I proto se vyplatí dávat jim česnek. Právě on působí jako přírodní elixír a dokáže pomoct nejen z pohledu zvýšeného množství snášených vajec. Podívejme se tedy právě na podávání česneku slepicím poněkud podrobněji.

Česnek má spousty příznivých účinků

Ostatně dopřáváme si ho často i my samotní. Jde o přírodní antibiotikum, které pomáhá jak imunitě, tak i třeba dýchacími systému. Mimo jiné má ale také příznivé účinky i na zvířata. Pomocí česneku se dokáže snížit zápach zvířecího trusu. Odežene také klíšťata, vši nebo jiné parazity, kteří často dokážou domácím zvířatům hodně zkomplikovat život.

česnekČesnek: Foto Pixabay

Jak pomáhá česnek slepicím?

V mnoha ohledech. V chladném období pomocí česneku ve stravě slepic pomůžete lepšit krevní oběh opeřenců a zvýší se jejich tělesná teplota. Tím pádem se chrání před chladem. Jinak ale česnek u slepic funguje jako:

  • prevence a léčba v případě napadení červy,
  • prevence a léčba při infekcích,
  • prostředek proti virům,
  • prostředek proti bakteriím.

SlepiceSlepice při krmení: Foto Pixabay

Jak podávat slepicím česnek?

Alternativ podávání česneku slepicím existuje hned několik. Tradičně se používají následující.

Jako součást krmiva

Ideální je využít česnekového prášků. Jeho množství by ale nemělo převýšit 2 % krmné dávky pro slepice.

Samostatné podávání česneku

Česnek můžete podat nasekaný nebo prolisovaný v malé misce. Takto by ale slepice měly dostávat česnek pravidelně odmala, aby si na něj zvykly.

Česnek ve vodě

Do vody dáte jednoduše několik prolisovaných stroužků česneku. Nic složitého.

S česnekem ve stravě slepic je třeba být velmi opatrný. Pokud by se vám cokoli nezdálo, určitě je třeba situaci konzultovat s veterinářem. 

Zdroje info: Autor, https://www.hachettebookgroup.com/storey/garlic-for-chicken-health/,https://poultrykeeper.com/keeping-chickens/garlic-for-chickens/

 Krmení slepic: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.