Plamenka: tuto nádhernou rostlinu můžete mít i ve své zahradě

Existuje celkem 67 různých druhů plamenky a rostou v různých barvách: jsou bílé, levandulové, růžové, červené, fialové, modré i vícebarevné. Květy jsou ve tvaru hvězdy a hustě obalují stonky, takže rostlina vypadá jako shluk květů. Mnoho z nich pochází ze Severní Ameriky. Většina druhů dosahuje výšky 15 cm a někdy rostou i v kamenných zdech. Fantasticky vypadají jako součást skalky. Při kvetení přitahují motýly, což je jen další výhoda této rostliny.

Množení rostliny

Rostlinu můžete množit třemi způsoby:

  • Rozdělením z již existující rostliny. Toto dělejte na jaře a ne častěji než jednou za dva až tři roky. Část rostliny i s kořeny oddělte od stávající rostliny a nasaďte tam, kde chcete mít novou rostlinu. Předtím můžete do půdy přidat vrstvu kompostu. Hojně zalijte.
  • Dalším způsobem je množení z řízků – budete k tomu potřebovat asi 10 až 15 cm dlouhé zdravé stonky, které odstraňte koncem léta nebo na podzim. Odřízněte je asi 1,3 cm pod listy a vyberte pouze ty, které nemají květiny. Můžete použít trochu kořenového hormonu. Důležité je následně zvolit správnou půdu, která by měla být dobře odvodnitelná a dostatečně vlhká /například směs rašeliny, hrubého písku a perlitu).
  • Existuje možnost množit tuto rostlinu výsevem semen. Většina zahradníků se tomu však vyhýbá, protože to trvá příliš mnoho času a úsilí často s nejistým výsledkem.

Půda

Rostlině se bude dobře dařit ve vlhké, alkalické a dobře odvodněné půdě. Pokud půda není dostatečně odvodněna, měli byste přidat vermikulit nebo perlit, abyste ji vylepšili. Ideální je také jílovitá či písčitá půda. Ideální pH pro tuto rostlinu je v rozmezí 6,0 až 8,0.

Světlo

Plamenka miluje plné slunce, je důležité jí poskytnout alespoň šest hodin slunce denně. Mnoho lesních odrůd ale dává přednost pěstování v částečném stínu, zejména během nejteplejších letních dnů. Zjistěte si tedy, jakou odrůdu si kupujete.

Teploty

Plamenka roste dobře, když jsou teploty v rozmezí od 4,5 do 29,5 °C.

líživý flox roste dobře, 40 do 85 ° C (4,5 – 29,5 ° C). Nejlepší období pro kvetení je, když jsou teploty kolem 15,5 °C. Co ale rostlina příliš netoleruje, jsou oblasti s extrémními výkyvy teplot.

Zalévání

Půdu je dobré dobře zalít ihned po výsadbě. Poté již není třeba rostlinu zalévat denně ani během delšího období. Zavedené rostlině stačí zálivka asi 2,5 cm vody týdně. Samozřejmě, během horkých letních dnů bude potřeba mnohem větší zálivky. Zalévejte vždy až u půdy, abyste zabránili výskytu plísňových chorob. Pořádná zálivka jednou za čas je vždy lepší než denní zalévání.

Hnojení

Rostlině se dobře daří i bez hnojení. Pokud se ale rozhodnete přidat hnůj nebo kompost brzy na jaře, můžete se dočkat většího množství květů. S hnojením to ale nepřehánějte, protože při nadbytku rostlina produkuje dlouhé stonky bez květů. Také hnojivo s vysokým obsahem dusíku podpoří růst listů místo krásných květů.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!