Plamének: rostlinu je dobré chránit před mrazem

Plamének

Plamének (Clematis) je popínavá rostlina, kterou používáme jako ozdobu altánů, pergol, plotů či mříží. Na první pohled zaujme svými zajímavými květy. Mají hvězdicovitý tvar a přichází v mnoha odstínech modré, růžové, fialové, červené, jsou ale i bílé a žluté. Ne všechny druhy jsou mrazuvzdorné, proto je třeba je chránit. Podle toho, kdy váš plamének kvete, zaveďte ochranná opatření.

Plamének kvete brzy na jaře

Tyto květy se vyskytují opravdu brzy, a to na starém dřevě. Nevyžadují žádný řez, i když je třeba počítat s tím, že v podmínkách České republiky nebude květ příliš hojný. Teplota vzduchu a půdu totiž není tak vysoká, aby se shodovala s obdobím jejich současného květu. Patří sem i stálezelené druhy plaménků.

Plamének

Foto: Pixabay

Plamének kvete poprvé na jaře, podruhé v létě

Platí, že na jaře kvete opravdu energicky, v létě už je květů o dost méně (v ideálních podmínkách). Kvetení probíhá na novém i starém dřevě. Rostlinu na začátku jara lehce zastřihneme, v létě pak je řez radikálnější. Podpoříme jím totiž druhou sadu květů na novém růstu. I tyto druhy potřebují na začátku jara poměrně vysoké teploty – u nás pokvete nejčastěji pouze na začátku léta.

Plamének kvete na konci jara až do prvních mrazů

Tento druh je u nás nejoblíbenější, protože kvetení není tolik závislé na vysokých teplotách na začátku roku. Květy najdeme na zcela novém dřevě. Řez probíhá na přelomu zimy a jara, takže poškození stonků mrazem je zanedbatelné. Seřízněte stony na 45 až 60 cm.

Příprava na zimu

Začněte tak, že nejprve odstraníte všechny odkvetlé květy. Použijte k tomu čisté nůžky. Všechny poškozené či mrtvé výhony odstraňte. U základny rostliny použijte bohatou vrstvu mulče (až po zmrznutí), která ochrání kořeny před mrazem a zabraňuje jejich vysychání. Jako mulč poslouží jakýkoli organický materiál ze zahrady – kompost, větve, listy, seno, posekaná tráva apod. Když se vrací vyšší teploty, odstraňte polovinu mulče a teprve až pomine nebezpečí mrazu, odstraníte i zbytek.

Plamének v nádobách

Pokud pěstujete plamének v květináčích či jiných nádobách, pamatujte, že i o ně je třeba se postarat. Ujistěte se, že vaše nádoba je mrazuvzdorná a nepraskne (za předpokladu, že máte mrazuvzdorný druh) – není vhodná keramika nebo terakota. Plamének mulčujte kolem základny rostliny a poté také po stranách květináče (například vrstvou slámy, jutou, bublinkovou fólií apod.). I tentokrát počkejte s mulčem až do okamžiku, kdy zmrzne půda, protože zmrzlé kořeny nejsou problém. Rostlině dá zabrat především opětovné zmrazování a rozmrazování.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/klematis-plamenek-na-podzim-30001030.html

https://gardenerspath.com/plants/flowers/clematis-winter-care/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!