Pivo, droždí a pokojové rostliny: Co mají společného

Pivo

Dnes se podělím o dva netradiční tipy na osvědčené životabudiče a osvědčené „elixíry mládí“ pro pokojové rostliny. Na oba jsem přišla čistě náhodou a od té doby je s radostí doporučuji dál a zpětně sklízím řadu pozitivních reakcí.

Stačí sáhnout do ledničky pro kostky droždí nebo pro láhev piva. Samozřejmě nejde o úplně 100% řešení všech problémů, nicméně opravdu může pomoci v celé řadě případů.

Pivo jako hnojivo, aplikujte ručně…

Přesně tak, pivo se může pyšnit celou řadou účinných látek v čele s vitamíny B a D a cukrem. Všechny dohromady působí na pokojové rostliny jako životabudič (v exteriéru jsem zatím netestovala, ale věřím, že to bude podobné).

Stačí si vyhradit 2-3x týdně pár minut času, vzít si k ruce malou sklenku piva a vatové tampóny a pečlivě potřít všechny listy nemocné nebo nezdravě vypadající rostliny. Pár minut práce vám to zabere, ale výsledek stojí za to. Na Ficus benjamina jsem si pak pivo přelila do rozprašovače, mezi zeď a rostlinu umístila osušku (květináč byl příliš velký na odnesení do vany) a poctivě rosila až do skanutí.

Výsledky jsou rychlé, za pár týdnů budou rostlinky jako vyměněné (nebo definitivně uhynou, ale to se stává málokdy). V tento okamžik můžete péči ukončit a dál se o ně starat jako dřív.

Droždí jako hnojivo pro kvetoucí balkonovky

Přiznám se, že s muškáty a podobnými potvůrkami jsem si nikdy moc nerozuměla. Kvetly, rostly, ale na výstavu to nebylo. Pomohl mi až ústup od komerčních hnojiv a použití kvasnic. Stačí rozmíchat půl až celou kostku droždí ve větší sklenici vody, přidat cukr a nechat mikroorganismy pracovat. Jakmile kvasné procesy ustanou (přestanou se tvořit bublinky) stačí výluh ředit 1:10 a zalévat s ním balkonovky 1x týdně. Kvetou jako o život a nějaké choroby si na ně také nepřijdou 🙂

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)