Physalis: Jedlá mochyně plná antioxidantů

Physalis neboli jedlá mochyně, jedlé lampionky, třešeň Inků – to vše jsou názvy pro tento plod, který roste na rostlině zvané mochyně peruánská (Physalis peruviana). Právě plody tohoto druhu jsou jedlé (pozor, existují také mochyně, jejichž plody mají čistě dekorativní účely – nejsou určeny ke konzumaci). Setkat se s nimi můžete v supermarketech, kde se prodávají po několika kusech i s pro ně tolik typickou slupkou.

Malý oranžový plod

Z physalisu se jí žlutý až oranžový kulatý plod, který mívá průměr jeden, maximálně dva centimetry. Každý z těchto plodů obsahuje velké množství semínek. Původem je z Jižní Ameriky, dnes se ale již vyskytuje po celém světě – v některých oblastech roste jako planá odrůda. Plody lze jíst jen tak, nebo jimi ozdobit ovocné nápoje nebo poháry. Kolem tohoto plodu jsou zvláštní listy, které svým tvarem připomínají lampion.

Zdravotní přínosy

Kromě sladkokyselé chuti, která je vhodným doplňkem celé řady pokrmů, poskytuje physalis také další bonus ve formě příznivých zdravotních účinků. Obsahuje vitamíny A, B a C, takže při pravidelné konzumaci můžete posílit svůj imunitní systém. Jako silný antioxidant má protizánětlivé účinky, dokáže na sebe navázat škodlivé volné radikály v těle a dostat je ven. Proto vám pomůže předcházet celé řadě onemocnění.

Pozor na zralost

Mochyně židovská, příbuzná mochyně peruánské, také produkuje plody. Ty jsou ale jedovaté a rozhodně nejsou vhodné ke konzumaci. Také plody mochyně peruánské jsou jedlé pouze po úplném dozrání. Nikdy nejezte nazelenalé plody této rostliny.

Foto: Pixabay

Pěstování physalisu

Výhodou ale je, že si je můžete vypěstovat i doma. Postačí vám nasbírat několik semínek, které se nacházejí uvnitř plodu. Omyjte je a osušte a v únoru nebo začátkem března je můžete vysadit. Plody začnou růst teprve v srpnu a září, sklízí se i s „lampionky“. Pokud je počasí již nepříznivé, ale physalis vám nestihnul dozrát, můžete jej sklidit i nedozrálý a nechat jej na okenním parapetu, kde podobně jako rajčata dozraje.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!