Petúnie: tyto květy nejrůznějších barev můžete začít pěstovat už nyní

Petúnie

Petúnie jsou nádherné květiny, vhodné na balkon i do zahrady. Jejich pěstování není nijak náročné, takže chcete-li ušetřit peníze, můžete si je předpěstovat sami. Vybírat přitom můžete z obrovského množství barev, takže je jen na vás, jakou barvu či barevnou kombinaci zvolíte. Při pěstování ze semínek máte na výběr z mnohem většího množství květů, než když kupujete již předpěstované petúnie ze zahradnického centra.

Připravte si substrát

Ideální je substrát určený pro výsev, který se dá sehnat v každém květinářství či zahradnickém centrum. Pokud nemáte výsevní misku, můžete zvolit jakoukoli jinou platovou misku či kelímek. Tuto nádobu naplňte substrátem a její povrch posypte vybranými semínky petúnií. Semínka jsou drobná, snažíme se je rozložit co nejvíce rovnoměrně. Takto připravená semínka nepřihrnujeme zeminou, ale necháme je jen tak na povrchu.

Petúnie

Petúnie: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kam s nádobou

Po výsevu je potřeba vybrat takové místo, které je dostatečně světlé a teplé (ideální je okenní parapet). Pro vytvoření ideálních podmínek můžete na nádobu se semínky dát kousek skla nebo průhledné plastové nádoby, čímž urychlíte klíčení. Jakmile bude toto sklo překážet rostlinkám v růstu, je potřeba ho odstranit. Také ho každý den alespoň na pár minut odejměte, abyste zabránili vzniku plísně. Ideální teplota pro klíčení a růst rostlinek je okolo 20 °C. Pro zalévání semínek použijte rozprašovač – udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou.

Péče o rostliny po vyklíčení

Jako první je potřeba odstranit ty nejslabší sazenice. Také pokud se vám zdá, že petúnie rostou příliš blízko u sebe, je potřeba je po vyvinutí prvních pravých listů rozdělit do více nádob. Asi dva týdny po vyklíčení je pro rostliny vhodná teplota okolo 16 °C. Dostatečně velké petúnie již přesazujeme do květináčů na místo konečného stanoviště. Jejich kořínky zkracujeme asi o jednu třetinu. Ven je můžeme dát až poté, co nehrozí mrazíky.

Slunce a zase slunce

Vašim petúniím se bude dařit na místě, které je slunečné. Ve stínu či polostínu pokvetou o dost méně. Vyberte pro ně místo, kde nebudou příliš vystaveny silnému větru nebo dešti.

Petúnie: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!