Petrželka má rozmanité využití. Vyrobte si chutné petrželkové máslo

petrželka

Petrželka je bohatým zdrojem vitamínů. Výhodou je, že ji lze pěstovat na zahradě i doma. Sklízet ji můžete prakticky celoročně. Prozradíme vám, jak ji využít v kuchyni a jak si z ní vyrobit i netradiční máslo.

Dvouletka, která je pěstovaná spíše jako jednoletka

I když se jedná o dvouletku, tak se nejčastěji pěstuje jako jednoletka. Je to dáno tím, že ve druhém roce života vyžene do květu a zpravidla má méně lístků, k tomu jsou menší než v prvním roce. Pro stálý přísun čerstvé petrželky ji lze vysévat ve dvou fázích, tj. na jaře pro letní a podzimní sklizeň a v polovině léta, pro dostatek během zimy a následujícím roce na jaře. Můžete ji ovšem pěstovat i v květináči a díky tomu sklízet po celý rok.

Pestré využití v kuchyni

Petrželku nejen na zdobení, ale i na vaření byste měli používat, pokud možno čerstvou. Vždy ji dobře a důkladně omyjte pod tekoucí studenou vodou a zkraťte stonky. Pokud ji potřebujete na pár hodin „odložit“, postavte ji do sklenice s vodou.

Petrželku využijete nejen na ozdobení a dochucení brambor, těstovin, rizota, polévek, je zdravou ingrediencí i do zeleninových salátů, stejně tak do bešamelových omáček, omelet, majonéz, nádivek či mletého masa. Petrželkou můžete posypat i výkroje citronu, které se servírují k rybě. Jakožto ozdobit většinu pokrmů, klidně si ji dát i do míchaných vajíček, ozdobit řízek, pečené kuře apod. A pro zajímavost, nasekanou petrželku můžete použít i jako první pomoc po bodnutí hmyzem. Stejně tak si můžete vyrobit petrželkové máslo.

rostlina

Foto: Pixabay

Bylinné máslo s petrželkou

V misce najemno vymíchejte 100 g změklého másla, ideálně dřevěnou vařečkou, poté do něj nasypte 1 lžíci nadrobno nakrájené petrželky a důkladně smíchejte. Podle chuti použijte sůl, pepř a zakápněte citronem. Směs vložte mezi dva pruhy alobalu, rozválejte a nechte ztuhnout v lednici. Vykrajovátkem pak můžete vytvářet různé tvary.

Petrželkové máslo můžete poté použít klasicky na pečivo, ale také jím ozvláštnit grilovanou či smaženou rybu.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay