Pětkovec můžete i přezimovat, příští rok bude ještě krásnější

Pětkovec africký (Pentas lanceolata) vnímáme spíše jako půvabnou letničku. Na podzim jednoduše odumře a na jaře si pořídíte nové květiny. Ale nemusí tomu tak být. V Evropě se pětkovec běžně pěstuje jako pokojová květina, není tedy vůbec žádný problém ji přezimovat. A jak na to?

Pětkovec africký chladné zimy opravdu nemá rád. Aby ne, pochází totiž z afrického kontinentu a nejlépe se mu daří při teplotách 20 až 25 stupňů Celsia. To je ideální pokojová teplota nebo ideální letní venkovní teplota. Ale jakmile teploty klesnou pod 10 až 12 stupňů Celsia, přestává se mu dařit a nakonec odumře. A v této dobře je právě vhodné je přenést do tepla.

Foto: Pixabay

Správný řez pětkovce

Říká se mu také egyptská hvězda a je k tomu důvod. Jeho květy opravdu jako hvězdy vypadají. Koneckonců název pětkovec pochází o toho, že mají pět korunních lístků. Pětkovce jsou k sehnání v mnoha barvách a obvykle se vyznačují tím, že mají světlejší střed, takže na dálku opravdu vypadají jako hvězdičky. Pokud chcete, aby vám pětkovec kvetl co nejlépe, musíte jeho květy pravidelně odstraňovat. Nejlépe ještě ve chvíli, kdy ještě nejsou úplně odkvetlé, tehdy totiž obrazí nejlépe.

Na podzim je však důležité vést řez ještě o něco hlouběji. Všechny výhony je nutné zkrátit alespoň o jednu třetinu, pokud jsou i vytahané, tak i o víc. A pryč musí tak všechny zažloutlé a evidentně poškozené. Ty by sloužily jen jako zásobárna pro patogeny. Pětkovce umístěte v místnosti s teplotou okolo 16 °C a nejlépe k oknu.

Další tipy pro péči o pětkovec

Na jaře je vhodné rostliny ještě pohnojit. Nejdříve klaďte důraz na hnojiva s obsahem dusíku, později přidejte ta s fosforem a draslíkem určená pro lepší kvetení. Ven by se pětkovce měly podívat až po Zmrzlých, dříve by je mohly nízké teploty poškodit.

Zdroj: https://sazenicka.cz/pestovani-petkovec-kopinaty/, https://www.obi.cz/stojate-rostliny/obi-petkovec-kopinaty-prumer-kvetinace-cca-13-cm-pentas-lanceolata/p/6088025

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)