Podzimní výsev letniček: vhodné pro toho, kdo se těší na květy

Měsíček

Podzimní výsev letniček zní tak trochu jako nesmysl. Pokud ale vysadíte květy nyní na podzim, můžete se na jaře těšit na květy dříve! Výsev se provádí rovnou na konečné stanoviště. Semínka tak mohou využít podzimní i jarní vláhu. Neplatí to pro všechny druhy letniček, takže budete muset trochu vybírat.

Které letničky vysít na podzim?

Obecně se dá říci, že ty letničky, které se sami množí samovýsevem, je možné použít na podzimní výsadbu. Určitě jste si již všimli, že některé rostliny, byť jsou jednoleté, se na vašich záhonech objevují znovu a znovu, bez vašeho přičinění. Důvodem je právě to, že se množí tím, že vysemení. Ne vždy je najdete na těch místech, kde byste je potřebovali. Proto můžete přistoupit k jejich řízenému vysetí – tedy vlastními silami. Mezi letničky, které lze vysít na podzim, patří měsíček lékařský, hledík, vlčí mák, černucha damašská, chrpa modrá, len velkokvětý ad.

Vlčí mák

Foto: Pixabay

První květy mnohem dříve

K podzimnímu výsevu letniček se uchylují zahradníci, kteří se a jaře nemohou dočkat prvních květin. Letničky budou mnohem odolnější, než kdybyste je vysadili na jaře. Některé druhy lze vysévat postupně a prodloužit si tak dobu kvetení co nejvíce. Letničky vysazujeme v rozmezí 5 až 20 cm. Pokud zjistíme, že výsev byl příliš hustý, můžete jej lehce vyjednotit již před zimou. Obecně se ale doporučuje přistoupit k jednocení až na jaře, protože se může stát, že ne všechny rostliny zimu přežijí. Semínka stačí jen lehce přihrnout zeminou.

Péče o letničky v zimě

Zahradníci obvykle používají dvě metody, kterými chrání malé sazeničky letniček v zimě. Ony totiž dokážou zvládnout mráz, ale když se přidá silný vítr, může se to pro ně stát osudné. Prvním způsobem ochrany je zahrádkářská netkaná textilie. Ta je sice výborná, avšak když dojde k oteplení, je třeba ji odstranit. To by totiž mohlo udělat rostlinkám tak moc tepla, že by vykvetly i uprostřed zimy! Druhou metodou je použít chvojí, kterým pokladete záhon se semeny letniček. Vzhledem k tomu, že propouští vzduch, je můžete na záhonu nechat klidně po celou zimu, bez ohledu na počasí.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/letnicky-muzete-vysevat-na-podzim

https://nasregion.cz/pokud-je-vysejete-na-podzim-vzejdou-a-pokvetou-drive-podzimni-vysevy-letnicek-184424/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!