Tipy na skvělé ovoce plné vitamínů. Stojí za to nejen na podzim

Minikiwi

Ovoce je jedním z nejvýnosnějších zdrojů vitamínů, minerálů a živin pro naše tělo. Proto je nezbytnou součástí našeho jídelníčku a mělo by se jíst každý den. Některé druhy patří mezi nejprospěšnější díky skvělým ryze přírodním složkám. My se na tři druhy ovoce zaměříme podrobněji. Určitě stojí minimálně za vyzkoušení.

Kustovnice čínská neboli Goji

Goji bobule jsou nepředstavitelně pevné. Z dvouletého keře v rostlině nasbíráte až 2 kg zralých plodů. Výhodou je, že je jednoduše můžete usušit nebo naložit a ocenit jejich chuť a skutečně i uprostřed zimy oceníte její léčivé účinky. Rostlina je mrazuvzdorná a odolná v období sucha. Není výjimečně náročná na půdu. Kvete na přelomu srpna a září a plody se objevují koncem října.

Plody goji jsou zdrojem až 18 aminokyselin, řady vitaminů skupiny B, vitaminů C a E a minerálních látek, jako je zinek, železo, selen a vápník. Navíc obsahují zeaxantin, který přispívá k dobré funkci očí. Můžete je přidat do ranní kaše, dezertíků, porcí míchaných zelených salátů nebo teplých pokrmů.

GojiGoji: Foto Pixabay

Minikiwi

Zmenšená forma kiwi je dnes mimořádně rozšířená. Ne tak jako dříve dává úžasné malé plody. Také funguje jako okrasná rostlina v zahradě. Minikiwi je plod, který je podobný bobulím, obsahuje málo kalorií, avšak má vysoké zdravé hodnoty. Obsahuje čtyři látky schopné zabránit rakovině, takže je mimořádně zdravý. Minikiwi obsahuje vitamín C (pro imunitu), vitamín E (podporuje mládí, energii a u dam plodnost), lutein (pro dobrý stav očí) a také polyfenoly. Minikiwi v rámci doplnění jídelníčku je úžasnou prevencí civilizačních infekcí, jako je cukrovka, ateroskleróza, hypertenze a rakovina.

Radek Štěpán

Minikiwi: Foto Radek Štěpán 

Americké borůvky

Jako poslední plod uvedeme americké borůvky. Jde o jeden z nejrozšířenějších přírodních produktů na světě. A vy si je budete moci vypěstovat ve své zahrádce. Jejich pěstování může být trochu náročnější, protože musíte splnit řadu podmínek, abyste je přiměli vyklíčit. Ale pokud jim darujete vše, co potřebují, nepochybně se vám odmění. Pravidelné užívání borůvek vede k lepší paměti a koncentraci, chrání před vznikem hypertenze, bojuje proti volným radikálům, posiluje zrak, a navíc chrání před cirhózou jater. Borůvky obsahují četné preventivní látky proti rakovině, které z nich dělají jeden z nejvýhodnějších přírodních produktů na světě.

Zdroj info: novinky.cz, pestujme.cz

Minikiwi: Náhledové foto Radek Štěpán 

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.