Chcete být originální? Pořiďte si rostlinu zvanou gaura

Gaura

Gaura neboli svíčkovec (Oenothera lindheimeri , dříve Gaura lindheimeri) je rostlina s krásnými květy. Ačkoli se na našem území objevila před deseti lety, stále ještě existuje velice málo zahrádkářů, kteří ji pěstují. Jedná se o nenáročnou trvalku, s její odolností vůči mrazu je to ale někdy trochu ošemetné. Pokud gaura roste ve vlhké půdě, mrazuvzdornost je omezená. Proto pro její pěstování volte raději suchá stanoviště, abyste se rostliny dočkali i napřesrok.

Důvodem obliby je kvetení

Tato rostlina je velice oblíbená zejména díky svému kvetení. To nastává již na začátku léta, ale po celé léto a někdy také na podzim (když je příznivé počasí) znovu a znovu nasazuje nové květy. To je doba květu, se kterou jen tak nějaká trvalka soupeřit nemůže. Původem pochází ze Severní Ameriky, kde roste v náročných podmínkách prérijní pouště. Proto této rostlině nevadí ani takové sucho, kdy trávník již začíná hnědnout.

Gaura

Foto: Pixabay

Výsadba gaury

Tuto rostlinu lze úspěšně vysadit na jaře i na podzim. Dlouhý kůlový kořen může být poměrně náročné zakopat. Za námahu to ale rozhodně stojí, protože právě díky němu jsou rostliny odolné vůči zimě a také suchu. Dobře si místo výsadby promyslete, protože právě tento dlouhý kořen jej může značně ztížit. Ideální je stanoviště na plném slunci, ale snese i odpolední stín. Půda by měla být dobře propustná, protože vlhkost půdy v zimě může znamenat úhyn rostliny.

Péče o gauru

Jednotlivé rostliny zasaďte 35 až 40 cm od sebe a do skupin po třech nebo pěti rostlin. Zalévejte zřídka – rostlina snese mnohem lépe sucho, než příliš mnoho vody. Když už rostlinu jednou za čas zaléváte, dělejte to opravdu hluboce, protože to pomáhá rostlině založit hluboké kořeny. Ačkoli je gaura zvyklá růst v nepříliš úrodných půdách, můžete jí do půdy jednou za rok přidat kompost. Po prvním hlavním květu ořízněte stonky. Díky tomu podpoříte opakované kvetení rostliny.

Zdroje info:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/gaura-neni-gaur-tato-prerijni-rostlina-je-trvalkou-se-slozitejsi-zimovzdornosti-29781.html

https://www.thespruce.com/gaura-the-wandflower-1316028

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!