Pěstujete černý kořen? Skladování ve sklepě není nutné

Černý kořen

Všechny zahradnické příručky vám to bezelstně doporučí – vykopat černý kořen ještě před prvními mrazíky a uložit ho ve sklepě do bedničky s pískem. Možná však rádi uslyšíte, že je to zbytečná námaha – tedy pokud zrovna nebydlíte v podhůří, kde je půda zmrzlá několik týdnů v kuse.

Poslední zimy nám mnoho mrazivých nebo zasněžených dní neposkytly, tak proč toho nevyužít? Černý kořen tak můžete sklízet doslova po celý rok, aniž byste se museli starat o jeho pečlivé uložení ve sklepě. Na podzim vyryjte jen takové množství, které rychle spotřebujete a zbytek v záhonku jednoduše nechte.

Bílá textilie je základ

K úspěchu je třeba jediné – na konci října nebo na začátku listopadu zakrýt záhon bílou netkanou textilií a dobře ji zatížit. Následně ji stačí jen odhrnout a sklízet černý kořen podle potřeby. Je třeba k celé proceduře přistupovat opatrně a co nejméně ho polámat. To lze samozřejmě uskutečnit jen v bezmrazých dnech, ideálně bez větší sněhové přikrývky. V posledních letech jich však příliš nebývá, takže to vlastně není problém.

Abyste si nenanosili domů příliš velkou špínu, nejdříve je venku nahrubo opláchněte a teprve ve dřezu nebo umyvadle je za pomoci kartáčku zbavte i té nejjemnější špíny. Následně jim prospěje krátké spaření horkou vodou a pečlivé oškrábání. A voila – vše je připraveno k vaření.Černý kořen

Černý kořen: Foto Pixabay

Černý kořen a jeho výhody

Chutná podobně jako chřest a dá se tak i použít. Prospěje mu zapékání, přidání do omáček, dušení pod masem apod. Obsahuje sacharid inulin, takže chutná přirozeně sladce, ale přitom nemění hladinu krevního cukru, což je dobrá zpráva třeba pro diabetiky.

Můj tip: Na jednom místě nepěstujte černý kořen déle než dva roky, pak jeho výnosy začínají klesat. Po skončení druhé zimy tedy záhonek jednoduše zryjte a použijte pro jinou plodinu.

Černý kořen: Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)