Využití třezalky v kosmetice

Také znáte třezalku jen jako účinný lék proti depresím? To je velká škoda, protože toho zvládne hodně i při péči o vaše zuby nebo třeba pleť. Pojďme se podívat na její účinné látky a vyrobit si třeba účinný třezalkový olej, který uplatníte při ošetření popálenin.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) se v kosmetice uplatní samotná i ve směsí s dalšími léčivkami – koneckonců, stačí se podívat na složení některých ústních vod, napařovacích směsí či krémů na suchou pleť. Výrobci v nich sází především na jedinečné regenerační a protizánětlivé vlastnosti této bylinky.

Květy třezalky a jejich využití

Široká paleta léčebných účinků třezalkových květů se přímo odvíjí od množství prospěšných účinných látek v nich. Jde zejména o glykosidy, červené barvivo hypericin, pryskyřici, vitamín C, organické kyseliny, karoten, rutin nebo třísloviny. Proto je třeba třezalku sbírat za plného slunce, kdy obsahuje prospěšných látek nejvíce.

Sirup z rýmovníku

Foto: Pixabay

Rozkvetla vám třezalka? Vyrobte si olej

První květy třezalky se opravdu vyplatí si pohlídat. Už za měsíc z nich totiž může vzniknout účinná první pomoc na popáleniny. Stačí je nasbírat a naložit do kvalitního oleje, můžete být třeba olivový nebo slunečnicový. Květy je třeba co nejvíce natlačit do vhodné neprůhledné nádoby a zalít olejem tak, aby byly všechny ponořené.

Poté je stačí nechat asi měsíc odpočívat na teplém a tmavém místě. Poté ho přefiltrujte. Bude mít nádhernou karmínově červenou barvu a příjemnou třezalkovou vůni. Uklidňuje podrážděnou pokožku, působí jako zklidňující a regenerační maska na obličej a skvěle ošetří popáleniny od sluníčka nebo popraskanou kůži na rukou a nohou.

Pozor: U některých lidí může třezalkový olej vyvolat přecitlivělost nebo alergii. Nejdříve proto aplikujte zkušebně několik kapek na spodní stranu zápěstí a několik hodin vyčkejte. Místa, ošetřená třezalkovým olejem, nevystavujte slunci!

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)