Pěstování zvonků v nádobách není vůbec obtížné, stačí jen vybrat ty správné druhy

Na světě snad není zahrádkář, jemuž by něžná krása těchto modrofialových květin neučarovala. Ovšem málokdo ví, že při jejich pěstování nejsme omezeni jen na plochy venkovních záhonů. Stejně dobře se jim totiž bude dařit i v květináči nebo v truhlíku.

Stačí si jen vybrat ty správné druhy. Jen málo zvonků lze totiž pěstovat vyloženě jako pokojovou rostlinu, ovšem i takové se najdou. Typickým zástupcem této skupiny je zvonek karpatský alias Campanula carpatica.

Jak je to vlastně s nenáročností zvonků

Rod zvonků Campanula zahrnuje asi 300 druhů, přičemž pro pěstování v nádobách jich je vhodných jen pár desítek. Konkrétně zvonek karpatský se se stísněnými podmínkami srovnat dokáže, potřebuje však dostatek světla. V tmavším polostínu nepokvete a v plném stínu rychle zahyne. Ale nemá rád ani příliš velký sluneční úpal. Nejlépe se mu tak bude dařit v chladnějších místnostech mimo slunečné světové strany.

Campanula carpatica Foto: David J. Stang / Creative Commons / CC-BY-4.0 , https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Campanula_carpatica_White_Clips_1zz.jpg

Zimování se může odehrávat při opravdu nízkých teplotách

Během chladných měsíců si tak vystačí klidně s teplotami okolo 5-10 °C. A nesmíte to přehnat ani se zálivkou. Přemokření jim rozhodně nesvědčí, a to v zimě ani v létě. Během zimy jsou dokonce ještě náchylnější.

Co potřebuje zvonek v květináči ke své spokojenosti

Kromě výše zmíněných podmínek také dostatečně propustnou půdu a dobrou drenáž. Přesazovat byste ho měli jednou za 2-3 roky. A mladé rostliny pečlivě zaštipujte. Podpoříte tím jejich větvení, bujný růst i kvetení.

Campanula carpatica Náhledové foto: Jerzy Opioła / Creative Commons / CC-BY-3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Campanula_carpatica_a2.jpg

Zdroj: Zmagazin.cz/campanula-carpatica-zvonek-jako-pokojova-kvetina

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)