Tabák: nádherná rostlina do každé zahrady

Tabák

Tabák má latinské jméno Nicotiana a jedná se o rostlinu, která náleží do čeledi Solanaceae. To je stejná čeleď, do které patří rajčata či brambory. Jeho původ najdeme v Americe. Krátce po jejím objevení se tato rostlina dostala také do Evropy. Svůj název získala po francouzském velvyslanci Jeanu Nicotovi (od jeho jména je odvozeno také slovo nikotin). Původně byla tato rostlina využívána jako lék na dvoře Kateřiny Medicejské.

Druhy tabáku

Dnes známe asi 75 druhů tabáku. Tyto rostliny jsou dostupné v několika barvách i velikostech. Květy mají trubkovitý tvar a některé odrůdy nádherně voní, proto je spousta zahradníků vysazuje poblíž venkovního posezení (kvete v létě ve spoustě barev – růžová, bílá, žlutá…). Některé odrůdy dokonce přitahují i můry. V kořenech rostlin tabáků dochází k produkci alkaloidu nikotinu, který se pak ukládá v listech. A právě z důvodu poměrně vysokého obsahu nikotinu klasifikujeme tabák jako lehkou drogu.

Tabák

Foto: Pixabay

Kde pěstovat tabák?

Rostlina miluje vlhkou a dobře propustnou půdu. Lze ji pěstovat na plném slunci a také v částečném stínu. Záleží na druhu vaší rostliny, například Nicotiana alata slunce miluje, a pokud ho bude mít nedostatek, bude se za ním natahovat. Je potřeba také zvážit to, že rostlina dosahuje výšky až 40 cm, pokud budete pěstovat listnaté keře, mohou dorůst výšky až 2,5 m.

Pěstování ze semen

Semena je možné zakoupit v zahradnickém centru nebo je získat z již existující rostliny. Semena jsou schována v tobolkách po 100 až 5 000 kusech. Semena vyséváme brzy na jaře, a to v interiéru. Teprve až pomine nebezpečí mrazu, můžeme je vysadit do zahrady. Výsev se provádí rozptýlením po povrchu půdy. V létě začne rostlina kvést. Chcete-li prodloužit období květu, zbavujte se odkvetlých květů.

Množení rostliny

Pokud bude mít rostlina ideální podmínky, bude se množit v podstatě sama. V závislosti na druhu mohou některé druhy přezimovat i venku. Je vhodné jim na podzim poskytnout velkou vrstvu mulče, abyste zvýšili jejich šance na přežití. Pokud nechcete riskovat, ještě před prvními mrazy schovejte svou rostlinku dovnitř. Množení je ale možné také z tobolek, které jsou velké od 4 do 20 mm. Semínka v nich ukrytá tak trochu připomínají mák – jsou černá a kulatá, ale mají menší velikost, než mák. Tobolky odebereme od rostliny a uložíme je v papírovém sáčku. Na jaře je můžeme začít pěstovat.

Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/599-5-tabak-nicotiana.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!