Známá i neznámá kustovnice čínská

Zázrak z Číny. Přesně takto bývá mnohdy označována kustovnice čínská. Tato původem ryze asijská léčivá rostlina je také mnohdy nazývána jako Goji Berry. Dnes se o kustovnici čínské mluví především v souvislosti s jejími blahodárnými účinky na lidský organismus. Ostatně stačí si pouze prohlédnout mnohá veřejná fóra a diskuse, kde se o kustovnice mluví. Podívejme se tedy podrobněji, zda-li je možné pěstovat kustovnici čínskou i v našich podmínkách. Čerstvé plody kustovnice čínské z vlastní zahrady by určitě každého potěšily.

Jak náročné nabídne čínská kustovnice pěstování?

Kustovnice čínská patří mezi užitkové rostliny, které jsou schopny vyrůst prakticky kdekoli. Tato typická trvalka nemá požadavky na půdní podklad nijak náročné. Ostatně v Asii rostě v oblastech, které jsou vcelku drsné a také vysoko položené. Pokud bychom ale měli doporučit substrát, tak ideální je takový, jehož pH se pohybuje kolem 8. Nejvhodnější je vybrat nakypřenou půdu, jejímž základem je písečné podloží. Zalévat můžete kustovnici klidně i pouze jednou za měsíc, jelikož příliš vláhy nepotřebuje. Nezapomínejte ale na zajištění dostatečného množství světla. Bez toho kustovnice čínská zrovna ideálně neporoste.

Kustovnice čínská jako okrasná rostlina

Většinou si lidé pochopitelně pořizují kustovnici čínskou jako léčivou rostlinu, která má vynikající plody. Jestliže se ale rozhodnete pro kustovnici čínskou jako pro okrasnou rostlinu, určitě nešlápnete vedle. Čínská goji kustovnice umí vytvořit i velmi pohledný kout v zahradě, který by byl jinak třeba obnažený na pouhou zeď. Kvete v období od června až do října. Až poté se začnou vytvářet plody, se kterými ovšem kustovnice čínskávypadá také vcelku vzhledně.

Nenáročná okrasná i užitková rostlina

Kustovnice čínská použití nabídne v mnohých podobách a většinou se kupuje přímo v balíčcích jak v internetových obchodech, tak i v klasických kamenných krámcích. U nás roste prakticky všude kustovnice cizí. Najdeme ji na mezích, lukách a také okolo železničních tratí. Pro vás jako zákazníky je ovšem ideální koupit si přímo semínka pravé kustovnice čínské.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.