Pěstování tlustice

Pěstování tlustice je v našich podmínkách velmi oblíbené. Není se čemu divit. Rod Crassula pojímá více než 300 druhů. Mnohé z nich jsou si velmi podobné. Zajímavou volbou je Crassula ovata, která je typická oválnými listy plnými dužniny. Dorůst se mohou klidně i výšky 1 metru. Květy této rostliny jsou bílé a růžové. Většina druhů je ale poměrně malá a lze je pěstovat jako bonsaje. Tvarovat je lze pohodlně za pomocí drátů. Soustřeďme se ale spíše na podmínky, jež je zapotřebí tlustici vytvořit. Jen tak totiž bude růst a kvést dle potřeby.

Stanoviště a teplota

Rostlina tlustice pěstování do značné míry ulehčí v případě, že ji zasadíte na opravdu slunné stanoviště. Při nedostatečném množství světla dochází k blednutí listů, což je jakýmsi prvopočátečním znakem postupného uvadnutí tlustice. Důležité je i rozmezí teplot v pěstebním okolí rostliny. Tlustice snese velmi pestré rozpětí teplot, v zimě by se však neměla teplota dostávat pod 10 stupňů Celsia.

Zálivka a hnojení tlustice

Pokud se momentálně rostlina nachází ve vegetačním období, pak na odstáté vodě v každém případě nešetřete. Určitě je třeba zalévat až v době, kdy dojde k úplnému proschnutí substrátu. V zimním období bychom měli naopak zálivku do značné míry omezit. Suchý vzduch tlustice snáší vcelku bez potíží, k žádnému rosení tak nebudete muset přistoupit. Hnojení je zapotřebí řešit každých 1č dní v létě. Upřednostnit byste měli hnojivo na kaktusy.

Množení tlustice

množení tlustice dochází prostřednictvím vrcholových řízků. Po odříznutí je třeba nechat je nějakou dobu zaschnout a až potom zasadit do zeminy. Předtím ale není od věci namočit ji do růstového hormonu. Přesazovat byste měli dle potřeby. Není však nezbytné realizovat přesazování každým rokem. Rostlina vydrží na jednom stanovišti bez větších potíží klidně i několik let.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.