WPC terasy a upevnění pomocí unikátního neviditelného systému Softline®

WPC terasy. Pokud jste tento pojem ještě v životě neslyšeli, pak jste na správném místě. Co je na tomto materiálu unikátního a k čemu se dá využít? I na tyto otázky odpovíme a zároveň si přiblížíme montáž a výhody WPC teras.

Terasa náhled

Co znamená WPC?

Výraz WPC je zkratkou tří anglických slov – wood, plastic a composite, tedy tří základních složek tohoto dřevo-plastového materiálu. Dřevo zde tvoří 60 procent, polyetylen pak 30 procent a zbylou část (10 procent) tvoří ekologické aditivum. Kombinace těchto tří materiálů není jen ekologická, nýbrž se vyznačuje vysokou odolností, stabilitou a rovněž i kvalitou.

WPC terasy

Majoritní podíl dřeva má za následek, že WPC terasy vypadají jako klasické dřevo, ale oproti němu mají o něco lepší vlastnosti. Kladou se zde totiž menší nároky na údržbu a vyznačuje se jak delší životností, tak i vyšší bezpečností za vlhka, která je zapříčiněna protiskluzovým povrchem.

 Terasy 2

Možnosti využití WPC prken

WPCprkna mají díky svým skvělým vlastnostem pestrou škálu využití. Je možno je použít jak na venkovní terasy, tak i na restaurační zahrádky, zimní zahrady, parkové chodníčky, zpříjemnit si s nimi okolí venkovního bazénu či jezírka, ale své využití si najdu i na schody, balkony, ploty,…

Montáž WPC terasy

Výčet výhod WPC teras je již nyní poměrně široký. Můžeme si k němu přidat ještě jednu, a sice snadnou montáž, kterou si zvládne prakticky každý udělat sám. Jednotlivá prkna se pomocí klipů skrytých v mezerách mezi prkny umisťuji na podklad. Využití klipů pak přináší ještě jednu výhodu, a sice fakt, že jednotlivá prkna, respektive jejich povrch, není nikterak narušován vruty.

Uchycení terasy

WPC prkna

WPC prkna pak mají také značnou řadu výhod. Oproti klasickým prknům totiž neztrácí svou původní barvu, což znamená, že nešednou, jsou odolnější oproti povětrnostním vlivů, plísním, hnilobě a dokonce i dřevokaznému hmyzu. Je tedy zřejmé, že se dají využít ve velké řadě situací. Jaké typy WPC prkna jsou k dispozici?

Vícebarevná WPC prkna LIKEWOOD 23

WPCLikewood 23 je prvním typem dřevo-plastových WPC prken. Tyto prkna jsou dostupné v rozměrech 23 x 145 x 2 800 mm, přičemž jedna jejich strana je hladká a ta druhá jemně drážkovaná. K dispozici jsou pak ve třech barevných odstínech – šedá, ořech a teak. Mezi hlavní vlastnosti těchto prken patří nízká hmotnost (díky dutému profilu) terasy, přičemž jejich povrch nenasakuje, je stabilní a díky své kvalitě má i dlouhou životnost.

 Prkna

Jednobarevná WPC prkna LIKEWOOD 25

Stejně jako WPC prkna Likewood 23 má tento typ prken jednu stranu hladkou a druhou jemně drážkovanou a zachoval si i svou nízkou hmotnost zapříčiněnou dutým profilem. Liší se tak převážně rozměry (25 x 140 x 3 000 mm) a barevnými odstíny, kdy je k dispozici výběr z šedé, hnědé, červenohnědé a žlutozelené.

 Prkna 2

Matná WPC prkna SilvadecClassic

Doposud poslední z variant jsou WPC prkna SilvadecClassic. Jak již rozdíl v názvu napovídá, od těch výše jmenovaných se liší o něco více. Jejich profil je plný a povrch matný a dřevitý, přičemž se vyznačuje jemným protiskluzným drážkováním. Tato prkna mají rozměry 23 x 160 x 2400 mm a k dostání jsou ve čtyřech barevných provedeních – světle hnědém, tmavě hnědém, antracitovém (tedy tmavě šedém) a šedém.

 Prkna 3

Příslušenství k dřevoplastovým terasám

Výše jsme si vyjmenovali základní typy dřevoplastových prken a jejich vlastnosti. K dispozici je však i velké množství příslušenství pro dřevoplastové terasy, jako jsou zakončovací a okrajové lišty, startery, (zajišťovací) klipy v různých materiálových provedeních (kovové a plastové), nerezové vruty, podkladní hranoly, či emulze pro ochranu kamene a WPC.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.