Pěstování růží a jeho zákonitosti

Vypěstovat růže na zahrádce není vůbec složité a náročné, přestože to spousta pěstitelů o růžích tvrdí. Důležité je řídit se radami a správně o růže pečovat. Věřte, že se vám rostlinka odmění nádhernými květy, které budou zdobit vaši zahradu dlouhé měsíce. Taková kytice růží ve váze pak také vypadá náramně.

Příprava záhonu a půdy

Důležitý je výběr místa a příprava půdy. Místo pro pěstování růží by mělo být slunečné a vzdušné, ideální půda je písčitohlinitá a humózní. Nezapomínejte na vyhnojení. Chcete-li vysadit růže až příštím rokem, použijte chlévský hnůj. Chystáte-li se však na vysazení již nyní, použijte vyzrálý kompost nebo zahradnický substrát.

Jak růže správně vysadit

Vhodný termín pro výsadbu sazenic je podzim, a to od října do příchodu mrazů. Je to ideální doba hlavně proto, že rostliny netrpí suchem. Vysazovat můžete také v březnu a dubnu. U této jarní výsadby si musíte dávat pozor, aby rostliny netrpěly nedostatkem vláhy. V případě, že jste si zakoupili kontejnerované růže, nemusíte „řešit“ termín výsadby, ale vysadit je můžete kdykoliv během vegetačního období. Jak daleko od sebe růže zasadit je dáno typem růže. Velkokvěté odrůdy vysazujeme v řadách vzdálených 50 až 60 cm, přičemž rostliny se pohybují ve vzdálenosti 30 až 40 cm. U mnohokvětých je ideální vzdálenost 40 až 50 cm, vzdálenost rostlin v řadě je pak 20 až 30 cm. Sadbové růže sadíme ve vzdálenost 1,5 až 2 metry od sebe, na řádcích vzdálených 75 cm až 1 m, pnoucí růže ve vzdálenosti až 2 m. U stromkových růží nezapomeňte na oporu a vysazujte je ve vzdálenosti 50 až 70 cm od sebe, na řádcích vzdálených až 1 m.

Péče o růže

Správná péče o růže je velmi důležitá. Snažte se udržet půdu kyprou a bez plevele. Jistě jste slyšeli o jarním řezu. Ten provádějte na počátku vegetace u růží z podzimní výsadby. Odstraňte z keře poškozené, slabé či odumřelé větvičky. Jak růže seřezat závisí na typu, který máte na zahradě vysazen. Provádějte také letní řez růží. Tím odstraníte staré odkvetlé květy a to proto, aby rostlina mohla bohatě kvést. U růže se může vyskytnout tzv. podnožový šípek, který má daleko menší a drobnější listy, jiný tvar i počet trnů. Je nutné ho odstranit. Odstřihněte jej celý co nejblíže u růže.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.