Pěstování karafiátů

Řekne-li se karafiát, spoustě z nás se jistě vybaví období socialismu, kdy se stal karafiát symbolem této doby. Neodmyslitelně patřil ke všem svátkům, výročím či jiným významným událostem. Po revoluci však jeho obliba ustoupila do pozadí. Dnes už opět zdobí naše zahrádky a skalky.

Pěstování karafiátů

Předností karafiátů je to, že kvetou po celý rok a můžete si vybrat z pestré škály barev, kterými si rozzáříte zahradu či skalku. Mějte na paměti, že jejich pěstování není nikterak náročné. Vyberte jim slunné místo s písčitou půdou, která bude zásobena vápnem. Se zálivkou si nemusíte dělat velké starosti, nemusíte je zalévat příliš často. Nejlepší čas na vysazování do záhonu je duben nebo květen. Abyste zabránili ohýbání stonků, připevněte v červnu k sazenicím drát opatřený na konci očkem. Pěstování se samozřejmě liší podle toho, který druh karafiátu si chcete na své zahrádce vysadit.

Pěstování trvalek a skalniček

Rozhodnete-li se pěstovat trvalky, počítejte s tím, že vám na záhonu vydrží i několik let. Abyste rostlinku ochránili před mrazem, přikryjte ji na zimu chvojím. Mezi trvalky se řadí zahradní karafiáty dorůstající 60 až 90 cm, které kvetou v období letních prázdnin, tedy v červenci a v srpnu. Mezi trvalky se dále řadí hvozdík péřitý nebo hvozdík zahradní. Trvalky se množí řízkováním nebo hřížením. Do skalky si zasaďte hvozdík Dianthus alwoodii, který vám bude kvést od června do září. Vytvoří krásně hustý zelený koberec posázený květy. Do skalky si můžete vysadit také hvozdík alpský, hvozdík sivý, hvozdík kropenatý nebo hvozdík písečný.

Dvouletky a letničky

Nejznámější dvouletka, která se pěstuje na našich zahradách, je hvozdík bradatý. Kvete v barvě růžové, bílé, fialové nebo červené od května až do července. V roce výsevu se vytvoří růžice zelených listů, ale po přezimování již vytvoří květy. Na záhoně vydrží i několik let, avšak je nutné jej na zimu přikrýt chvojím. Jako letnička se u nás nejčastěji pěstuje hvozdík čínský nízký nebo vysoký. Je dobré semena vysít v únoru pod sklo a teprve na konci května je vysadit na záhon. Vykvétá od června do července v mnoha barvách.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.