Pěstování rajčat ze semen

Rajčata sazenice

Krásná červená rajčata na vlastní zahrádce jsou snem spousty lidí. Realita může být opravdu skvostná. Tedy za předpokladu, že se vám podaří takovéto plody vypěstovat. Velmi důležitý je zejména kvalitní výsev rajčat. Fakt, že si zakoupíte kvalitní semena rajčat, ještě nemusí automaticky znamenat, že budete mít plody dle svých představ. Podívejte se tedy společně s námi na pěstování rajčat ze semen podrobně.

Nádoby pro pěstování rajčat

Pěstební nádoby mohou a nemusejí mít velký význam. Mnohdy postačí pouze obyčejné kelímky od jegortů. Jsou zcela zdarma a mimo estetického hlediska dokonale splní účel. Jinak existují přímo i sadbovací plastové kontejnery. Klidně můžete volit i květináče z pálené hlíny nebo z porcelánu. Stanoviště vybírejte na prosvětleném okenním parapetu, pod nímž se nachází topení. Pěstební teplota by se měla pohybovat mezi 23 až 25 stupni. Rozhodně by ale neměla klesat pod 12 stupňů Celsia. Nádoby by měly být propustné a do spodní části klidně dejte drenáž v podobě jemného štěrku. Vynikající je jemná pařeništní zemina.

Zásady pěstování sazeniček rajčat

Semena rajčat je vhodné klást do nádobek nejlépe po dvou anebo je popřípadě na širší plochu nasít doširoka. Do substrátu je následně zatlačte menší deskou nebo prsty. Následně se zasypou tenkou zhruba centimetrovou vrstvou zeminy. Pravidelně je třeba hlínu mlžit, nikoli zalévat proudem vody. Nádobu je třeba uzavřít sklem anebo fólií. Dojde tak k vytvoření ideálního mikroklima. Pozor je třeba dávat hlavně na kompletní vyschnutí substrátu, to by bylo doslova zničující.

Jak pečovat o vzrostlé sazenice

Když uvidíte na rostlinách děložní lístky, měli byste je pomalu přepíchnout. Při přesazování je třeba zaštípnout kůlovitý kořínek. Do země vsadíte sazenici až po děložní lístky. Během následujícího období by měly mít sazenice teplotu mezi 18 až 20 stupni Celsia. Budou tak optimálně růst a sadba nebude vytažena.

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.