Vybíráme semena paprik

Papriky jsou spolu s rajčaty velmi oblíbeným druhem zeleniny. Není divu, jsou totiž velmi chutné, a navíc i zdravé. Obsahují vitamin C, E, B6, dále betakaroten, draslík, hořčík, fosfor, vápník. Při skladování o tyto cenné látky přicházejí, proto je velmi vhodné pěstovat papriky na svých zahradách. Nevíte, jak na jejich pěstování a jaké druhy si vybrat? Poradíme vám.

Výsadba paprik

S výsadbou semen paprik do truhlíku je vhodné začít v lednu či únoru. Doporučujeme semena namočit alespoň na 10 hodin do vody. Pro výsev je ideální substrát s nízkým obsahem živin, nejlepší je hlinitý nebo hlinitopísčitý. Truhlík zakryjte fólií. Papriky pro své pěstování vyžadují vlhko a teplo. Teplota by se měla pohybovat od 26° C do 30° C. Fólii odstraňte, jakmile rostliny povyrostou. Až se začnou objevovat děložní lístky, je vhodná doba na snížení teploty na 23 až 25 °C. Papriky se pěstují ve skleníku nebo fóliovníku. Na trvalé stanoviště patří až v květnu.

Jak vybrat odrůdu k pěstování

Vybrat si z nejrůznějších druhů paprik je opravdu složité. Při výběru se zaměřte na to, kde budete papriky pěstovat, důležitá je samozřejmě i chuť. Na výběr máte papriky sladké, pálivé či ostré. Dále můžete vybírat podle barev. Začínáte-li s pěstováním, doporučujeme odrůdy, jako je Balkónovka, kterou lze pěstovat i mimo záhon v truhlíku. Odrůda vhodná pro děti je Banánek nebo Gurmánek. Oblíbenou odrůdou je Paprsek, což je sladký beraní roh. Mezi nejpěstovanější patří Amy, paprika maďarského typu. Velmi oblíbená je také Kapie nebo Hamík. Chcete-li pěstovat obří papriky, doporučujeme odrůdu Filip a Barča.

Hybridní druhy paprik

V dnešní době jsou hybridní druhy paprik velmi oblíbené. Nejenže jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům a jsou lépe adaptabilní, ale mají také vyšší výnos. Jako klasické odrůdy vyžadují dobrou výživu, teplo, pravidelnou zálivku a taktéž se pěstují ve fóliovnících. Pěstovat můžete hybridní odrůdu Cynthia F1, jejíž převislé, trojúhelníkovité plody jsou určeny přímo ke konzumu. Jako ranou odrůdu můžeme doporučit Beja F1 a Beatrix F1. Demetra F1 patří k velmi výnosným hybridním odrůdám. Garnet F1 a Paradise F1 jsou polorané hybridní odrůdy, které jsou taktéž hojně pěstované.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.