Pěstování kiwi

Kiwi je velmi zdravé. Je lahodné, má příjemnou sladkou chuť a sníte-li jedno kiwi, pokryjete celodenní potřebu vitamínu C. Kiwi je bohaté také na draslík a vlákninu. Rozhodli jste se pro jeho pěstování? Možná vás to překvapí, ale vhodné odrůdy se dají docela snadno pěstovat i u nás. Nepotřebujete ani skleník, přestože kiwi je vlastně exotický plod. Přečtěte si, jak na jeho pěstování.

Minikiwi

Pro pěstování v našich klimatických podmínkách se hodí několik odrůd. Nejvhodnější je minikiwi a jeho speciální odrůda. Tato speciální odrůda plodí každoročně velké množství drobných plodů, je mrazuvzdorná, snese až -27°C. Jedná se o samosprašné kiwi, což znamená, že k samičí rostlině nepotřebujete samčí. Minikiwi je odolné proti škůdcům, plísním a houbám. Je to popínavá rostlinka, která se hodí vysadit u zídek, na balkónech nebo u pergol. Nehodí se k pěstování v interiéru.

Pěstování  kiwi – výsadba

Semena kiwi nemůžete vysít přímo na záhonu, proto si minikiwi musíte předpěstovat. Semena minikiwi vysejte do lehčí půdy, ale v podstatě snese jakýkoliv typ půdy. Klíčit bude při teplotě kolem 20°C, substrát udržujte stále vlhký. Semena vyklíčí za zhruba 20 – 30 dní. Přesadit sazenice můžete do volné půdy po celý rok. Podmínkou přesazení je co největší kořenový systém. Minikiwi můžete přihnojit, aby mělo dostatek živin, které je potřebné pro jeho rychlý růst. Rostlina má ráda slunce, proto ji vysaďte na stanoviště, kde ho bude dostatek. Nevyžaduje žádný speciální substrát. V zimě rostlinu přikryjte chvojím, listím nebo netkanou textilií v případě, že ji vysadíte na závětrnou stranu.

Sklizeň minikiwi

Abyste měli dobrou úrodu, je dobré ho zaštipovat od délky 15 cm, protože vytváří až 5 m dlouhé větve. Zaštipujte ho, protože každá větvička potřebuje místo pro budoucí květy a plody. Rostlina potřebuje rovnoměrné rozložení na konstrukci z toho důvodu, že musí chytat co nejvíce světla. Je tedy nutné, aby si sama nestínila. Minikiwi sklízejte na podzim. Nemusíte spěchat kvůli mrazíkům. Ty mohou umocnit chuť plodů. Plody jsou malé, mají zhruba jen 2,5 cm. Oproti kiwi je minikiwi sladší, a dokonce má i více vitamínu C. Nemusíte ho loupat, protože nemá tak tuhou slupka jako kiwi.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.